Balkon i ogródOgródZawiesiłam w oknie szyszkę pogodynkę. Teraz wiem, kiedy spadnie deszcz

Zawiesiłam w oknie szyszkę pogodynkę. Teraz wiem, kiedy spadnie deszcz

Jak się okazuje, niektóre rośliny potrafią doskonale przewidzieć pogodę, jaka nastanie następnego dnia. Jedną z nich jest szyszka pogodynka. I to wcale nie żart. ;)

Szyszka pogodynka Fot. Genialne
Szyszka pogodynka Fot. Genialne

25.10.2022 17:06

Nie musisz oglądać programów meteorologicznych, aby wiedzieć, czy następnego dnia spadnie deszcz, a może będzie świecić słońce. Także domowe stacje pogodowe okażą się zbędne. Wszystko za sprawą roślin, które reagują na wszystkie zmiany pogodowe z wyprzedzeniem. One są w stanie wyczuć, kiedy nagle zmieni się wilgotność powietrza, a także temperatura. Wystarczy tylko wiedzieć, które rośliny są najlepszymi pogodynkami. ;)

Szyszki przepowiadają pogodę

Jak się okazuje najlepiej przewidzieć pogodę potrafią szyszki. Weź kilka z nich lub tylko jedną i połóż na parapecie, balkonie czy innym miejscu. Ważne, aby znajdowały się na zewnątrz. Następnie bacznie je obserwuj.

  • Jeżeli szyszka się zwija (chroni swoje nasionka), to znaczy, że wilgotność powietrza się zwiększa i możesz spodziewać się deszczu.
  • Jeśli szyszka rozkłada swoje skrzydełka (umożliwia wiatrowi rozsiewanie nasion), to znak, iż nadchodzi ładny dzień i raczej nie będzie padać.
Szyszka pogodynka, fot. Freepik
Szyszka pogodynka, fot. Freepik

Pogodynki z ogrodu

  • Przyjrzyj się rozchodnikowi. Jeżeli jego kwiaty nie zamykają się na noc, to znak, że o poranka możesz spodziewać się małego deszczu.
  • Paproć orlica pospolita reaguje na zmiany pogody nawet z dwudniowym wyprzedzeniem. Kiedy przeczuwa nadciągający deszcz, to skręca swoje liście ku górze. Natomiast ładną aurę zwiastują liście skręcone ku dołowi
  • Warto także obserwować świerki, jodły czy modrzewie. Kiedy nadciąga deszcz, to kierują swoje gałęzie ku ziemi. Natomiast przeczuwając nadejście upałów, wyciągają je do nieba.
Szyszka pogodynka, fot. Freepik
Szyszka pogodynka, fot. Freepik
  • Innym ciekawym zjawiskiem jest płacz roślin, czyli gutacja. Kiedy rośliny czują, że niebawem spadnie deszcz, to na ich liściach pojawiają się kropelki wody i soli mineralnych. To ich reakcja na zmiany ciśnienia, a także zwiększającą się wilgotność powietrza. Płacz roślin zaobserwujesz u: fuksji, wierzby, monstery, kasztanowca, poziomki, klona, filodendrona czy czarnej topoli.

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód Cię zaskoczy!