Zawsze myj zęby ręką niedominującą. Powód jest zaskakujący
Czasami dobrze jest zmienić swoje codzienne nawyki. To dobrze wpłynie na pracę mózgu. Jednym z nich jest mycie zębów niedominującą ręką.
Dbamy o kondycję naszego ciała, ale często zapominamy o mózgu. Tymczasem dobrze jest zatroszczyć się także o jego stan. To bardzo proste.
Ćwiczenia poprawiające kondycję mózgu
- Myj zęby drugą (niedominującą) ręką: to proste zadanie, które jest świetnym treningiem dla mózgu. W związku z tym, że zwykłą czynność zaczynamy wykonywać inną ręka niż zwykle, to aktywizujemy w mózgu inne ośrodki niż zazwyczaj. Dodatkowo cała nasza uwaga skupia się nagle na tym prostym, codziennym zadaniu, a między neuronami zaczynają tworzyć się nowe połączenia.
- Otwieraj drzwi lub czesz włosy niedominującą ręką: analogiczne ćwiczenie do tego z myciem zębów. Ono również usprawnia pracę mózgu, który bardzo lubi podejmować nowe wyzwania.
- Zmień poranną rutynę: kiedy robisz ciągle te same rzeczy, to mózg przyzwyczaja się do nich i już nie ekscytuje się nimi. Dlatego o poranku zmień swoje działania. Zjedz coś innego na śniadanie, ubierz się przed wypiciem kawy, dłużej porozmawiaj z bliskimi.
- Poprzestawiaj rzeczy w mieszkaniu: co jakiś czas dobrze jest zrobić małe przemeblowanie. Odświeży to wygląd pokoi i dodatkowo zaskoczy nasz umysł. Znane czynności robimy machinalnie, a do tych nowych bardziej się przykładamy.
- Zacznij czytać na głos: podczas tej czynności zmuszasz do działania te obszary mózgu, które podczas cichego czytania nie aktywizują się.
- Zacznij ćwiczyć: okazuje się, że wysiłek fizyczny także wspomaga pracę naszego mózgu. Jednak musi to być aktywność, którą lubimy i która faktycznie sprawia przyjemność. Frustracja wynikająca z przymusowych ćwiczeń nie jest dobra.
- Zmień miejscy przy stole: okazuje się, że lubimy siadać na ulubionych miejscach przy stole. Podczas kolejnego posiłku koniecznie to zmień i zajmij inne krzesło. Dzięki temu Twój mózg zyska całkiem inną perspektywę.
- Ciesz się z drobnych rzeczy: każdego dnia rób sobie małe przyjemności i czerp z nich radość. To niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego.