PoradyLajfhakiZawsze podlewam surfinie wodą z tym jednym dodatkiem. Obficie kwitną do samej jesieni

Zawsze podlewam surfinie wodą z tym jednym dodatkiem. Obficie kwitną do samej jesieni

Jak podlewać surfinie? Fot. Freepik
Jak podlewać surfinie? Fot. Freepik

20.08.2022 08:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Surfinie są bardzo popularnymi kwiatami na balkony. Ich piękne kwiaty cieszą oko od wczesnej wiosny, do samej jesieni. A właściwie nawet do pierwszych przymrozków. Wymagają innej pielęgnacji niż jej największa konkurentka na polskich balkonach, czyli pelargonia. Nie jest jednak trudna w uprawie, jeśli znasz podstawy jej pielęgnacji i przestrzegasz kilku zasad. Istotna jest przede wszystkim wiedza, jak podlewać surfinie.

Surfinie balkonowe

Surfinie potrzebują w miarę słoneczne miejsce. Nie przepadają za przeciągami, choć nie za silny wiatr im nie szkodzi. Częstość podlewania skrzynek czy doniczek z surfiniami jest uzależniona od pojemnika i od stanowiska.

Kwiaty trzymane w ciemnych skrzynkach wcześniej wysychają. Te gęsto posadzone również. Im większą skrzynkę wybierzemy, tym rzadziej będziemy musieli podlewać te piękne kwiaty.

Surfinie występują w różnych kolorach, choć najpopularniejsze są purpurowe, białe i koralowe.  Są one też często większe i dłuższe, niż nowsze odmiany w kolorach czerwonym, żółtym, czy fioletowym (gwiaździsta).

Jak podlewać surfinie? Fot. Freepik
Jak podlewać surfinie? Fot. Freepik

Jak podlewać surfinie?

Tajemnica w uprawie surfinii tkwi w jej odpowiednim podlewaniu. Im większa roślina i ma więcej kwiatów, tym więcej wody będzie potrzebowała. Jednak bardzo łatwo ją przelać. Nie panikujmy, kiedy roślina przywiędnie. Odżyje w kilka minut, jak tylko ją podlejemy.

Pierwsze oznaki, że surfinia ma sucho, to jej klejące się liście. Opadają i sklejają się ze sobą i do łodygi. To czas na dostarczenie wody.

Jak podlewać surfinie?Fot. Freepik
Jak podlewać surfinie?Fot. Freepik

Jak nawozić surfinie?

Z tego sposobu korzysta już wielu właścicieli surfinii. Prostym sposobem na prawidłowe jej podlewanie jest przygotowanie wody z nawozem przeznaczonym specjalnie do surfinii.

Należy jednak go znacznie rozcieńczyć tak, aby można było podlewać surfinie z nawozem za każdym razem, kiedy tylko mają sucho. Wtedy nie mamy obaw, że zapomnimy ją zasilić nawozem. Nie trzeba też zawracać sobie głowy, kiedy ostatni raz była zasilana.

W upały ten sposób podlewania surfinii tylko wodą z bardzo małą ilością nawozu, zapobiegnie zbyt szybkiemu jej wysychaniu. Taka woda z nawozem prawidłowo ją nawodni i odżywi. Dodatkowo odpowiednie nawożenie zapobiega blaknięciu kwiatów. Utrzymują wtedy stale intensywny kolor. Jeżeli kwiaty jednak blakną, to znaczy że roślina dostaje za mało nawozu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także