Zawsze trzymam jedną butelkę Coca-Coli w szafie dla własnego bezpieczeństwa
Coca-Cola, oprócz tego, że jest uwielbianym przez wielu ludzi napojem, to dodatkowo ma wiele nieoczywistych (i czasem bardzo dziwnych) zastosowań. Dzisiaj pokażemy Ci, w jaki sposób za jej pomocą przeprowadzisz... gaszenie pożaru. O dziwo sprawdza się tu lepiej niż wiele tradycyjnych rozwiązań.
Pokazał, jak Coca-Colą przeprowadza gaszenie pożaru i wszystkim opadły szczęki...
Jeśli czytając przed chwilą o użyciu Coca-Coli do gaszenia pożaru, wybuchnąłeś śmiechem, to za chwilę pokażemy Ci wideo, które totalnie Cię zaskoczy i wbije w ziemię. Ta sztuczka to nie żart i nieraz już udowodnili to strażacy na różnych pokazach na całym świecie. Zobacz choćby ten popularny filmik z YouTube:
Jak widać w tym przypadku, zwykła butelka popularnego gazowanego napoju sprawdziła się praktycznie równie dobrze co gaśnica. W niewytrenowanych rękach oczywiście gaszenie Coca-Colą pewnie nie wyjdzie tak sprawnie. Będzie to i tak skuteczniejsze niż bieganie po wodę do kuchni i przynoszenie jej w garnku. Czy, co gorsze, w szklankach.
Dlaczego Coca-Cola nadaje się tak dobrze do gaszenia ognia?
Tak naprawdę to nie tylko Coca-Cola jest tak wyjątkowo dobra w radzeniu sobie z pożarem. Wszystkie popularne napoje gazowane (Fanta, Pepsi, Sprite itp.) mogą być użyte jako gaśnica. Dlaczego sobie z tym tak dobrze radzą? W miażdżącej większości wypadków są to w 90% napoje rozcieńczone wodą z rozpuszczonym dwutlenkiem węgla (zawartość wody w pełnokalorycznym napoju bezalkoholowym wynosi 90%, a w wersjach dietetycznych zwykle nawet 99%). Zarówno woda, jak i dwutlenek węgla służą jako dobre środki gaśnicze. Choć robią to trochę inaczej od siebie nawzajem. Gdy działają razem, to wzmacnia się tym samym ich efekt, a stężenie, z jakim jesteś w stanie wypuścić strumień takiego napoju na miejsce, gdzie zaprószył się ogień, też nie jest bez znaczenia.
Co można gasić coca-colą?
Bardzo ważne jest przy tym, aby mieć świadomość, że Coca-Cola i podobne napoje są najlepsze w przypadku pożarów zwykłych materiałów palnych, takich jak drewno, papier, tkaniny, termoutwardzalne tworzywa sztuczne, guma, bawełna, wełna itp. Natomiast nigdy nie powinieneś nim gasić pożarów elektrycznych, bo grozi to poważnym porażeniem prądem (wody także w tym przypadku nie używaj!). Pamiętaj też, aby nigdy nie zapomnieć dobrze wstrząsnąć butelką takiego napoju przed użyciem. Wstrząsanie uwalnia rozpuszczony dwutlenek węgla, który służy jako tzw. środek wydalający oraz środek gaśniczy poprzez tłumienie (odtlenianie) ognia.