PoradyLajfhakiZbieram tę roślinę, jak tylko ją widzę! Całe lato chroni mnie od kleszczy

Zbieram tę roślinę, jak tylko ją widzę! Całe lato chroni mnie od kleszczy

wrotycz na kleszcze fot. freepik
wrotycz na kleszcze fot. freepik
04.06.2023 18:10

W okresie wiosenno-letnim na łąkach i przydrożnych polach rośnie wiele korzystnych dla zdrowia roślin. Jedną z nich jest wrotycz, który wyróżnia się żółtymi kwiatami. Dlatego zerwij je i zabierz do domu, ponieważ wrotycz sprawdzi się na kleszcze.

Wrotycz to znana w ziołolecznictwie roślina, która ma lekko korzenny zapach. Zawiera w sobie trujon, czyli pozornie trującą substancję. Jednak stosowany w niewielkiej ilości szczególnie zewnętrznie sprawdzi się do łagodzenia m.in. bólów reumatycznych. Wciąż jednak mało kto wie, że doskonale odstrasza kleszcze i inne insekty.

Wrotycz na kleszcze i inne owady

Zerwane kwiaty wrotyczu mogą posłużyć jako skuteczne straszaki na kleszcze. Wystarczy wstawić je do wazonu i postawić na stole, parapecie lub balkonie. Natomiast lepiej jest zasuszyć zebrany wrotycz, a następnie przygotować z niego saszetki zapachowe, które odstraszą komary, kleszcze oraz pająki. Jednak najlepiej zbierać to zioło od czerwca do września, ponieważ to okres jego kwitnienia. Poprzez swój charakterystyczny zapach wrotycz skutecznie odstraszy wszystkie owady, które nie znoszą go. Chcąc przebywać na zewnątrz, można też posmarować skórę rozdrobionymi kwiatami tej rośliny lub wziąć kąpiel w naparze z wrotyczu.

Obraz

Właściwości lecznicze wrotyczu

Zioło to od lat znane jest w medycynie ludowej, która wykorzystywała go na problemy trawienne oraz moczopędnie. Warto dodać, że roślina ma działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, dlatego sprawdzi się w leczeniu np. opryszczki. Dodatkowo używano go jako antydepresantu oraz łagodzono nim bóle menstruacyjne. Napar lub maść z wrotyczu pomaga na rany skórne i leczy objawy łuszczycy. Ze względu na obecność trujonu w roślinie, nie zaleca się stosować jej wewnętrznie, ponieważ może spowodować to kołatania serca, krwotoki, omdlenia i biegunkę. Natomiast zewnętrznie w postaci olejków lub maści sprawdzi się znakomicie. Mimo to roślina jest zakazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących.

Obraz

Spray na kleszcze z wrotyczu

Po zebraniu kwiatów warto przygotować napar, a następnie spray, który odstraszy komary oraz kleszcze i będzie łatwy w użyciu. Wystarczy 3 łyżki wrotyczu zalać 2 szklankami wrzącej wody i zaparzać około 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie, kiedy napar wystygnie, należy go odcedzić i rozlać do butelek z atomizerem. Przed zastosowaniem na skórę trzeba sprawdzić, czy przygotowany specyfik nie powoduje reakcji alergicznej. Jeśli nie chcesz przygotowywać naparu, to kup olejek z wrotyczu i rozcieńcz go z innym olejem jadalnym, a dopiero potem stosuj na skórę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także