Żelazna kurtyna została zastąpiona przez zielony pas. Łączy 22 kraje od Finlandii aż do Grecji
Europejski Zielony Pas rozciąga się na terenie 22 krajów europejskich - od Finlandii aż do Grecji. W dużej mierze przebiega dokładnie tak, jak przebiegała tzw. Żelazna Kurtyna - i nie jest to przypadek.
Uboczny efekt Zimnej Wojny
Europejski Zielony Pas do pewnego stopnia powstał zupełnie naturalnie i jest bardzo dosłownym wynikiem wrogości obozu kapitalistycznego i komunistycznego przed 1989 r. Po II WŚ kraje Europy zachodniej i wschodniej oddzieliły się od siebie granicami mocno naszpikowanymi zasiekami, płotami i innymi przeszkodami mającymi na celu utrudnić ich przebycie. Powstały też pasy przygraniczne, gdzie przez długie lata Zimnej Wojny nie poruszali się prawie żadni ludzie.
Raj dla zwierzaków
Ekologowie już w latach 70' zauważyli, że w owych przygranicznych pasach (często przebiegały przez lasy, nieużytki rolne, etc.) zaczęły się gromadzić rzadkie gatunki europejskich zwierząt - tereny nienawiedzane przez ludzi stały się dla nich swoistym sanktuarium, gdzie mogły cieszyć się spokojem. Można więc powiedzieć, że konflikt między ludźmi chyba pierwszy raz w historii w jakiś sposób przysłużył się przyrodzie.
"Brońmy zieleni!"
Po upadku ZSRR z wielu miejsc znikły zasieki, a rządy nie widziały już potrzeby posiadania szerokich przygranicznych pasów. I tu do akcji wkroczyli ekologowie, którzy postanowili zawalczyć nie tylko o zachowanie, ale i rozwój owego przygranicznego pasa. I udało im się to w dużym stopniu. Na dzień dzisiejszy Europejski Zielony Pas prawie bez przerwy biegnie od Finlandii na północy aż do Grecji na południu.
Zielone lasy, żelazne mury
Ten pas zieleni jest tak wyjątkowy również dlatego, że ułatwia wielu zwierzętom migrację - łączy wszak obszary nieraz bardzo odległe. A dla nas Europejczyków jest przede wszystkim symbolem zmian, jakie się dokonały pod koniec XX w. na Starym Kontynencie. Co prawda wielu ludzi obecnie ma obawy, że niedługo powstanie nowa Żelazna Kurtyna, tym razem położona trochę bardziej na wschód od nas. Oby do tego nie doszło.
Słyszałeś wcześniej o Europejskim Zielonym Pasie?