Zielona biblioteka z mchem na ścianach w Lublinie. Zachwyci nie tylko miłośników książek
Na mapie Lublina pojawił się nowy obiekt, stworzony z myślą o osobach, kochających książki. To zielona biblioteka, której ściany porasta mech.
Biblioteka XXI wieku
Bioteka otworzyła swoje podwoje w styczniu, w centrum Lublina. Jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej i mieści się w budynku, gdzie od lat 60. XX wieku działała kultowa restauracja Karczma Słupska. Placówka zachwyca swoim wystrojem, który łączy w sobie nowoczesne rozwiązania z ekologią.
Regał na prasę i stojak na rośliny
Chrobotek na ścianach
Powierzchnia biblioteki to 400 m². Projektanci z pracowni GK-Atelier Grzegorz Kłoda postawili na naturalne materiały. Do zaaranżowania całego wnętrza użyto szkła, drewna, stali, kamienia oraz rośliny. Ściany pokrywa szary tynk, który imituje beton, drewno, a także mech.
Wymiana roślin dla każdego
Regały na książki wykonano z jasnego drewna. Na uwagę zasługuje także strefa relaksu. W sąsiedztwie pokaźnych rozmiarów kanapy ustawiono stojak na rośliny. Ma on ułatwiać wymianę kwiatów doniczkowych, czyli tzw. Plant Swap.
Artystyczna podłoga
Bardzo ciekawie prezentuje się podłoga. Wykonana z mikrocementu stała się swojego rodzaju galerią sztuki. Pokrywają ją grafiki prezentujące motywy kwiatowe, mapę Lublina, logo Bioteki, a także wyobrażenie Biblioteki Aleksandryjskiej.
Grafiki na podłogach
Strefa dla dzieci
Z sufitu zwisają porosty, które doskonale komponują się z surowymi żarówkami oraz kablami w czarnym kolorze. Nie mogło także zabraknąć sali dla dzieci. Jej najciekawszym elementem są miękkie pufy w kształcie zwierząt.
Przestrzeń dla dzieci
Czytanie w obecności roślin
Biblioteka to industrialna przestrzeń, która jest nie tylko estetyczna, ale także funkcjonalna. Stwarza dużo możliwości do przeprowadzanie ciekawych zajęć. Została wyposażona w salę multimedialną, galerię przeznaczoną do prezentacji wystaw czasowych, pomieszczenie do nauki i zabawy. A zewsząd spoglądają na czytelników rośliny doniczkowe. ;)
Stoisko komputerowe
W zbiorach biblioteki znajduje się 18 tysięcy książek oraz 9 tysięcy autiobooków. Znajduje się przy Alejach Racławickich 22.
Jak Ci się podoba koncepcja takiej ekologicznej biblioteki?