DomRośliny doniczkoweZiemiórki atakują Twoje rośliny i niszczą je. Natychmiast zrób domowy oprysk za 2 zł

Ziemiórki atakują Twoje rośliny i niszczą je. Natychmiast zrób domowy oprysk za 2 zł

Ziemiórki atakują Twoje rośliny i niszczą je. Natychmiast zrób domowy oprysk za 2 zł
14.12.2022 16:33

Przekonaj się jak pozbyć się ziemiórek i ocal swoje rośliny doniczkowe. Te małe owady są w stanie wyrządzić sporo szkody.

Zauważyłeś małe muszki krążące wokół roślin i wylatujące wprost z doniczek? To nie muszki owocówki. To ziemiórki, które są zaliczane do muchówek. Najczęściej pojawiają się zimą, a do domu trafią wraz z ziemią, którą kupujesz dla roślin.

Ziemiórki są małe (mają do 6 mm długości) i wyjątkowo szybkie oraz zwinne. Nie interesują się owocami zostawionymi na blacie, ale krążą wokół roślin. Niedojrzałe osobniki bytują w ziemi pod postacią larw. I to właśnie larwy są najbardziej niebezpieczne dla roślin doniczkowych. One podgryzają korzenie i odżywiają się materią organiczną znajdującą się w glebie. W związku z tym szkodzą rośliną. Natomiast dorosłe osobniki żyją krótki i skupiają się tylko na tym, aby odbyć ruję i złożyć jaja (w przypadku samic) w ziemi.

Jak pozbyć się ziemiórek, fot. Freepik
Jak pozbyć się ziemiórek, fot. Freepik

Jak się pozbyć ziemiórek?

Na dorosłe osobniku najlepsze będą lepy. Możesz je kupić w sklepie ogrodniczym. Mają żółty kolor (owady lgną do tej barwy) i wkłada się je bezpośrednio do doniczki. Innym patentem jest samodzielne zrobienie mikstury wabiącej owady. Do miseczki (najlepiej żółtej) wlej wodę, ocet winny oraz płyn do mycia naczyń. Ten preparat zabarw na żółto kurkumą, a miseczkę ustaw w pobliżu doniczek z roślinami. Ziemiórki zwabione zapachem octu, utoną w miksturze.

Dobre efekty osiągniesz też stosując oprysk z olejku neem. Ma on w składzie azadyrachtynę, czyli naturalny związek owadobójczy.

Jak pozbyć się ziemiórek, fot. Freepik
Jak pozbyć się ziemiórek, fot. Freepik

Jak się pozbyć larw ziemiórek?

Najprostszym sposobem jest przesadzenie rośliny. Musisz usunąć całą zainfekowaną ziemię i dobrze otrząsnąć z niej korzenie. Oczywiście nie zawsze jest sposobność do przesadzenia rośliny. Dlatego wówczas zrób wywar z czosnku. Pół główki dobrze zgnieć (nie obieraj z łusek) i zalej litrem wody. Następnie gotuj na małym ogniu przez ok. 20 minut. Wywar odcedź i zacznij podlewać nim rośliny.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także