Zimą liście Twoich roślin doniczkowych żółkną? Jest jedna przyczyna
Krótsze dni, mniej światła słonecznego, a także bardziej suche powietrze nie są bez wpływu na rośliny, które uprawiamy w doniczkach. Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?
Jak wiadomo poszczególne rośliny mają różne potrzeby. Dlatego zimą należy zapewnić im takie warunki, jakie panują w miejscach, z których pochodzą. W swoich domach uprawiamy kwiaty przybyłe z rejonów tropikalnych bądź stref umiarkowanych. Jednak istnieją pewne ogólne zasady odnoszące się do zimowania wszystkich roślin. Większość z nich już jesienią przechodzi w stan uśpienia i ich procesy życiowe po prostu zwalniają.
1. Nawodnienie
Zimą rośliny potrzebują mniej wody, gdyż ich tempo wzrostu wówczas jest znacznie wolniejsze. Dlatego zdecydowanie ogranicz podlewanie. Nadmiar wody prowadzi tylko do gnicia korzeni. Nie sugeruj się warstwą ziemi na górze doniczki. Zimą może ona szybciej wysychać. Aby sprawdzić, czy kwiat potrzebuje nawodnienia, włóż palec do gleby na ok. 2 cm. A do podlewania używaj wody w temperaturze pokojowej. Zimny płyn to istny szok dla korzeni.
2. Temperatura dla roślin doniczkowych zimą
W okresie zimowym rośliny potrzebują niższej temperatury (ok. 15 stopni Celsjusza). Dlatego warto pomyśleć o tym, aby ustawić je w doświetlonej piwnicy, przedsionku, klatce schodowej czy w korytarzu. Dodatkowo odsuń je od źródeł ciepła (kaloryfery, kominki, grzejniki). Opieką otocz zwłaszcza rośliny tropikalne, które nie tolerują przeciągów.
3. Wilgotność
Zimą powietrze w pomieszczeniach jest znacznie suchsze niż latem. To spora przeszkoda. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Jeżeli go nie posiadasz, to w pobliżu roślin ustaw miskę z wodę. To zdecydowanie poniesie poziom wilgoci. Koniecznie zraszaj liście roślin tych, które najbardziej to lubią.
4. Światło
Niedobór światła słonecznego, to faktycznie duży problem zimą. Aby temu zaradzić, postaraj się przenieść rośliny w okolice okien wychodzących na południe i zachód. Dodatkowo co jakiś czas obracaj lekko doniczki, aby każda część rośliny została doświetlona. W kryzysowym momencie możesz kupić specjalne lampy doświetlające. One imitują naturalne światło.
5. Nawożenie zimą?
Zimą zdecydowanie zaprzestań nawożenia, gdyż rośliny ograniczają wówczas swoje funkcje życiowe. Nawożenie doprowadzi tylko do żółknięcia liści.