PoradyNie wyrzucaj przekwitłych pelargonii. Tak przechowasz je do kolejnego sezonu

Nie wyrzucaj przekwitłych pelargonii. Tak przechowasz je do kolejnego sezonu

Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać zimowanie pelargonii. Fot. Freepik
Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać zimowanie pelargonii. Fot. Freepik
08.09.2023 16:02

Pelargonie zwykle są sadzone na balkonie na jeden sezon. To poważny błąd! Te popularne kwiaty są roślinami wieloletnimi i odpowiednio pielęgnowane z powodzeniem będą zdobić balkon przez kilka sezonów. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać zimowanie pelargonii, by wiosną znów pięknie zakwitły.

Nie wszystkie kwiaty balkonowe można przezimować, ale pelargonie doskonale się do tego nadają. Jeśli jeszcze się ich nie pozbyłeś, pozostaw je w donicy i odpowiednio o nie zadbaj. Dzięki temu przetrwają zimę, a ty zaoszczędzisz sporo pieniędzy, ponieważ wiosną nie będziesz musiał kupować nowych kwiatów na balkon.

Zimowanie pelargonii - jak się do tego zabrać?

Pelargonie są ciepłolubne i zamierają, gdy robi się zbyt chłodno. W związku z tym w okresie zimowym nie możesz przechowywać ich na balkonie. Przenieś je do domu jeszcze przed nadejściem pierwszych jesiennych przymrozków. Zanim to zrobisz, skróć ich pędy o 3/4. Dzięki temu wiosną wypuszczą mnóstwo nowych. Wybierz dla kwiatów miejsce, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Najlepiej byłoby, gdyby panowała tam temperatura wynosząca 5-10°C. Pamiętaj przy tym, że kwiaty potrzebują światła. Przechowywanie ich w piwnicy lub garażu bez okien odpada. Jeśli spełnisz te warunki, zimowanie pelargonii będzie proste i bezproblemowe.

Zimowanie pelargonii pozwala sporo zaoszczędzić. Fot. Freepik
Zimowanie pelargonii pozwala sporo zaoszczędzić. Fot. Freepik

Jak dbać o pelargonie zimą?

W okresie zimowym musisz pamiętać o regularnym podlewaniu pelargonii. Nie trzeba jednak nawadniać ich tak często jak latem. Początkowo podlewaj je 1-2 razy w miesiącu, by nie dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Dopiero w styczniu zacznij robić to częściej. Co jakiś czas sprawdzaj stan kwiatów i w razie potrzeby usuwaj obumarłe oraz chore liście. Przez całą zimę nie musisz stosować nawozów. Czas na odżywienie pelargonii nadejdzie dopiero w marcu. Od tego momentu zauważysz, że kwiaty zaczynają się pięknie rozwijać. Na balkon wystaw je dopiero po tzw. zimnej Zośce, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków.

Zimowanie pelargonii nie jest trudne. Fot. Freepik
Zimowanie pelargonii nie jest trudne. Fot. Freepik

Jak rozmnożyć pelargonie w czasie zimowania?

W okresie zimowym możesz pozyskać nowe sadzonki pelargonii. Najlepiej jest zrobić to na przełomie lutego i marca. Odetnij kilka pędów o długości 7-10 cm i oderwij od nich dolne liście. Następnie umieść je w wysokich naczyniach z wodą (wymieniaj ją co 2 dni). Po ok. 2 tygodniach zauważysz, że pędy wypuściły korzenie. Przygotuj doniczkę z ziemią i umieść w niej sadzonki (tuż przy ściankach). Po kilku tygodniach będą gotowe do przesadzenia do większych pojemników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także