PoradyCzego unikać będąc kierowcą? 8 złych nawyków posiadaczy samochodów

Czego unikać będąc kierowcą? 8 złych nawyków posiadaczy samochodów

Kierowcy popełniają wiele błędów, które mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale także na oszczędności czy nawet na bezpieczeństwo. Dlatego warto poznać złe nawyki i skutecznie ich unikać będąc za kółkiem.

Czego unikać będąc kierowcą? 8 złych nawyków posiadaczy samochodów
Mateusz Zelek

#8 W trakcie zimy także pielęgnuj swój pojazd

Wśród wielu kierowców panuje błędne przekonanie, że w trakcie zimy nie powinno się myć samochodu. "Bo i tak się skurzy, bo to śnieg pada i nie będzie widać" etc. Jednakże jest to wielki błąd, ponieważ na wielu drogach wciąż wysypywana sól, która osiada się na progach i podwoziu pojazdu. To powoduje powolną, ale czasami zabójczą korozję.

Pixabay
Pixabay

Dlatego warto regularnie odwiedzać myjnie samochodowe, zwłaszcza te z opcją mycia podwozia. Jeśli nie macie takiej możliwości, to wykorzystajcie domowe myjki ciśnieniowe, choć nie będą one tak skuteczne, jak profesjonalne myjnie.

#7 Automatyczna skrzynia biegów to nie zabawka

Zwykle kierowcy automatów dość luźno podchodzą do dbania o skrzynię biegów. Popełniają liczne błędy. Przykładowo trakcie zatrzymania na światłach włącza tryb postoju (N). Niektórzy także zbyt pospiesznie przełączają z trybu R (cofanie), na D (jazda do przodu). Te czynności znacząco wpływają na zużycie skrzyni biegów poprzez uszkodzenie sprzęgieł.

Pixabay
Pixabay

Należy poszczególne tryby wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób delikatny i wyczulony je przełączać. Jeśli posiadacie samochód sprowadzony z USA, warto rozważyć zakup chłodnicy automatycznej skrzyni biegów, o ile jej nie posiadacie. Zapewni ona znacznie dłuższą żywotność całego układu.

#6 Samochód osobowy to nie profesjonalna "wyścigówka"

Samochody terenowe czy wyścigowe są specjalne tworzone pod ogromne przeciążenia oraz warunki, jednak pomimo tego podlegają ciągłej konserwacji. Nie każdy kierowca jednak rozumie, że jego pojazd nie został stworzony do tak ekstremalnych wyczynów.

Pixabay
Pixabay

Ciągłe wykonywanie gwałtownych hamowań, nagłe przyspieszanie, atakowanie zbyt wysokich krawężników — to wszystko wpływa bardzo negatywnie na poszczególne elementy samochodu. Dlatego warto szanować swój pojazd, a ten w ramach szacunku będzie nam służył dłużej.

#5 Turbosprężarka wymaga Twojej uwagi

Sprzęt ten był dawniej powszechny w silnikach wysokoprężnych oraz w samochodach sportowych. Dziś pojawiają się także w klasycznych modelach samochodów, przeznaczonych do codziennego użytku. Sprzęt ten pracuje w bardzo trudnych warunkach, osiągając nawet 200 tys. obr./min. Do tego dochodzi temperatura spalin osiągająca nawet 950 st. C.

Pixabay
Pixabay

Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie kontrolki, które jej dotyczą i regularnie poddawać ją przeglądowi. Sprawdzaj także poziom oleju silnikowego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania turbosprężarki.

#4 Coś się świeci, to lepiej to sprawdzić

Niestety uwielbiamy ignorować wszelkie święcące się kontrolki w imię zasady "póki jedzie, to nie jest zepsute".

Pixabay
Pixabay

Oczywiście w ten sposób zdecydowanie wyniszczamy samochód do granic możliwości, czekając, aż w końcu wizyta u mechanika będzie obowiązkowa. I wówczas, zamiast zapłacić kilkadziesiąt złotych za nowy element, dowiadujemy się o potrzebie renowacji silnika za kilka tysięcy złotych. Warto było czekać?

#3 Dbaj o spód swojego auta

Regularna kontrola zawieszenia sprawia, że nasze autko jest bardziej szczęśliwe i przyjemniej się nim jeździ. Dlaczego? Zadbane wahacze czy tuleje zmniejszają drgania oraz zwiększają poziom bezpieczeństwa naszego pojazdu.

Pixabay
Pixabay

Dodatkowo nie osłabiają całej konstrukcji i znacząco spowalniają występowanie korozji. Z kolei ich eksploatacja do granic możliwości może doprowadzić do uszkodzenia innych, bardziej kosztownych elementów samochodu.

#2 Rozproszona uwaga

Widok kierowcy trzymającego telefon nie jest niczym zaskakującym. A szkoda, albowiem naukowo udowodniono, że rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu znacząco obniża nasze skupienie oraz czas reakcji.

Pixabay
Pixabay

Niestety podobnie ma się to w przypadku zestawu głośnomówiącego. Dlatego naprawdę warto nie korzystać z telefonu w trakcie jazdy, bo czasami sekundy decydują o tym, czy skończy się tylko na gwałtownym hamowaniu...

#1 Nie przeciągaj terminu przeglądu!

Samochód kosztuje. Nie tylko jego zakup, ale także utrzymanie. Warto więc o tym pamiętać i nie przeciągać wszelkich terminów technicznych w nieskończonych.

Pixabay
Pixabay

W szczególności, że terminowe odwiedziny u mechanika nie tylko wydłużają sprawne działanie pojazdu, to także sprawią, że nasz portfel odczuje radość. Bo lepiej zapłacić za wymianę oleju niż za naprawdę skrzyni biegów czy silnika.