PoradyZłota i srebrna strona folii życia (NRC) ma dwa różne zastosowania! Mało osób wie jak ją prawidłowo używać

Złota i srebrna strona folii życia (NRC) ma dwa różne zastosowania! Mało osób wie jak ją prawidłowo używać

Jak używać folii ratowniczej? fot. genialne.pl
Jak używać folii ratowniczej? fot. genialne.pl
Manuel
14.02.2023 11:03, aktualizacja: 14.02.2023 11:48

O folii ratowniczej słyszał chyba każdy i też prawdopodobnie każdy widział ją kiedyś w telewizji czy internecie. Ale nie każdy wie, czym ona właściwie jest i jak używać folii ratowniczej. A jest to bardzo uniwersalne narzędzie, z którego warto korzystać.

Co to jest folia ratownicza? Gdzie można ją zastosować?

Folia ratownicza jest znana pod różnymi nazwami: folia życia, folia NRC, koc ratunkowy, koc termiczny, koc przeciwwstrząsowy. Oznaczają one wszystkie zawsze jedną i tę samą folię. Można ją bez problemu kupić w każdej aptece. Pomimo nazwy ma ona wiele zastosowań i przydaje się nie tylko ratownikom medycznym, ale także w turystyce, survivalu, wspinaczce i podczas wielu sytuacji awaryjnych. To prawie zawsze cienka płachta o wymiarach 210 cm na 160 cm (taki jest powszechny standard). Jest ona wykonana z tworzywa sztucznego. Na jej pomysł wpadło w latach 60. amerykańskie NASA, które wykorzystywało ją podczas lotów kosmicznych. Świetnie bowiem odbija promieniowanie podczerwone, na które narażeni są kosmonauci. Z czasem odkryto, że na Ziemi jest jeszcze bardziej przydatna niż w kosmosie.

Jak używać folii ratowniczej? fot. genialne.pl
Jak używać folii ratowniczej? fot. genialne.pl

Jak używać folii ratowniczej? Do czego jest przydatna?

Przede wszystkim folia ratownicza jest przydatna do ogrzania ciała - to najczęstsze i najbardziej znane jej zastosowanie. Ale służy ona także do ochronienia nas przed wszelkimi możliwymi czynnikami pogodowymi, takimi jak np. wiatr czy wilgoć. Co ciekawe możemy się dzięki niej ochronić zarówno przed zimnem, jak i przed silnym słońcem i jego promieniami. Wszystko zależy od tego, której strony użyjemy. Są bowiem dwie. Jedna jest zazwyczaj srebrna, druga złota. Choć obecnie folie nie trzymają się ściśle tej kolorystyki, bo w niektórych sytuacjach tak mocno widoczne kolory nie są pożądane. Ale najczęściej w aptekach można dostać przede wszystkim srebrno-złota folię, która jest też najtańsza i dlatego to na niej zobrazujemy jej działanie.

Jak używać folii ratowniczej, fot. freepik
Jak używać folii ratowniczej, fot. freepik

Jeśli kogoś chcemy ochronić przed zimnem to "owijamy" go folią srebrną stroną do ciała, a złotą na zewnątrz. To chroni daną osobę przed utratą ciepła i przed innymi niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Jeśli chcesz w ten sposób zastosować folię, bo np. przemokłeś podczas eskapady do lasu, to nie zapomnij jednak o zdjęciu przemoczonych ubrań, bo inaczej sobie bardziej zaszkodzisz niż pomożesz. Pamiętaj o tym, że folia ratownicza świetnie izoluje.

Z kolei jeśli chcemy kogoś ochronić przed przegrzaniem organizmu, to "owijamy" go odwrotnie - złotą stroną do ciała, a srebrną na zewnątrz.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także