NewsyŻmije zygzakowate w maju mają okres godowy. Częściej możesz je spotkać

Żmije zygzakowate w maju mają okres godowy. Częściej możesz je spotkać

Żmije zygzakowate w maju mają okres godowy. Częściej możesz je spotkać
13.05.2022 09:12, aktualizacja: 13.05.2022 09:51

Podczas spacerów po lesie może się zdarzyć, że natrafisz na żmiję. Co należy wówczas zrobić, aby uniknąć ukąszenia?

Podmokłe siedliska żmii

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący w naszym kraju. Jej grzbiet może być zabarwiony na brązowo, szaro, czarno, czerwono. Znakiem charakterystycznym jest trójkątny kształt głowy oraz zygzak na grzbiecie, który nie zawsze jest jednak dobrze widoczny. Jej źrenice są pionowe. Żmije osiągają ok. 90 cm długości i żywią się małymi ssakami (np. ryjówki), żabami, jaszczurkami, owadami czy gryzoniami. Można je spotkać przede wszystkim w miejscach podmokłych (torfowiska, bagna, podmokłe łąki), na polanach czy w miejscach, gdzie prowadzony był zrąb lasu). Żmije lubią także obszary nasłonecznione (np. ścieżka leśna).

Benny Trapp/wikimediacommons
Benny Trapp/wikimediacommons

Nie atakuje bez powodu

Przebywając w rejonie, w którym istnieje prawdopodobieństwo natknięcia się na żmiję zygzakowatą, musisz zawsze patrzeć pod nogi oraz dokładnie sprawdzać miejsca, gdzie chciałbyś usiąść. Oczywiście gada możesz także napotkać na ścieżce leśnej, gdyż żmije uwielbiają wygrzewać się na słońcu. W takim momencie zwierz najpewniej sam czmychnie do swojej nory, gdyż zaniepokoi go odgłos Twoich kroków. Może się również wydarzyć, że żmiję zwiedzie jej czujność i wówczas weźmie nas za napastnika, którego należy odstraszyć. W takim wypadku zaczyna głośno syczeć, unosi głowę oraz zwija ciało. Wówczas zachowaj dystans, nie drażnij gada, nie wykonuj gwałtownych ruchów i po prostu spokojnie wycofaj się. Pamiętaj, że żmija atakuje tylko wtedy, kiedy jest osaczona oraz nie ma dokąd uciec. Stroni od ludzi i nigdy nie atakuje bez powodu. A niestety do działania prowokują ją najczęściej właśnie ludzie.

MOs810/wikimediacommons
MOs810/wikimediacommons

Nie wysysaj jadu

Ukąszenie żmii zygzakowatej niezwykle rzadko kończy się śmiercią (to tylko 1% przypadków w Europie). Aby mu zapobiec, należy wybrać się do lasu w wysokich i solidnych butach. Gady gryzą z reguły tylko do wysokości kostki. Kiedy jednak dojdzie do ukąszenia, trzeba unieruchomić kończynę i jak najszybciej udać się do lekarza. Nie próbuj wysysać jadu ani nie nacinaj miejsca ukąszenia. 

Jacek Proszyk/wikimediacommons
Jacek Proszyk/wikimediacommons
Pamiętaj, że wszystkie węże występujące w Polsce są pod ochroną.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także