PoradyZnaczki z PRL-u mogą być warte fortunę. Może masz je w domu, a niektóre to perełki!

Znaczki z PRL‑u mogą być warte fortunę. Może masz je w domu, a niektóre to perełki!

Znaczki z PRL-u, fot. Freepik
Znaczki z PRL-u, fot. Freepik

18.06.2023 20:38, aktual.: 22.06.2023 08:33

Znaczki pocztowe z PRL-u, podobnie jak inne przedmioty z tego okresu, czasem okazują się być cenniejsze niż sądzisz. Można na nich zarobić od kilkuset do ponad 100 tys. zł! Sprawdź, czy nie masz w piwnicy filatelistycznych perełek. Podpowiadamy, jak na nich zarobić.

Wiele przedmiotów, które kilkadziesiąt lat temu nie miały większej wartości, dziś mogą zapewnić niezły zastrzyk gotówki. Przykładem jest biżuteria z PRL-u, na której można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ogromną wartość mają również znaczki pocztowe z tego okresu. Podpowiadamy, na których można dobrze zarobić.

Znaczki z PRL-u mogą być warte fortunę

Zbieranie znaczków było kiedyś popularnym hobby, które dziś uprawiają tylko nieliczni, w dodatku z zasobnymi portfelami. Rynek filatelistyczny w Polsce nie jest bardzo mocno rozwinięty, ale kolekcjonerzy potrafią zapłacić za rzadkie okazy więcej niż za samochód z salonu. Do najcenniejszych zalicza się znaczki, które były emitowane w międzywojennej Polsce, a także znaczki z PRL-u, szczególnie te wyemitowane do 1956 roku. Jeśli masz takie rarytasy na strychu lub w piwnicy, możesz sporo na tym zarobić, ale nawet młodsze egzemplarze nie są całkowicie bezwartościowe.

Znaczki z PRL-u mogą być sporo warte. Fot. Freepik
Znaczki z PRL-u mogą być sporo warte. Fot. Freepik

Ile warte są stare znaczki?

Znaczki z PRL-u mogą osiągać różne ceny w zależności od tego, ile mają lat, jak są zachowane i czy należą do rzadkich lub często spotykanych wzorów. Niektórzy posiadacze starych znaczków za całe kolekcje dostają od 200 do 600 zł. Bywają jednak wyjątkowo cenne okazy, na których można zarobić dziesiątki lub setki tysięcy złotych (za sztukę!).

  • Jednym z najcenniejszych egzemplarzy jest "Odwrotka bokserów" - znaczek o nominale 20 gr z 1956 r. Jeszcze kilka lat temu był wyceniany na 60 tys. zł, a dziś mówi się o 150 tys. zł.
  • Do filatelistycznych rarytasów (choć nie z epoki PRL) należy również znaczek opłaty o nominale 10 koron wydany w Krakowie w 1919 r. Jego cena już 20 lat temu wynosiła 45 tys. zł.
  • Wysoko wyceniane na platformach aukcyjnych są również kolekcie znaczków z ZSRR. Za cały zestaw można dostać nawet 100 tys. zł.

Gdzie sprzedać stare znaczki?

Jeśli znalazłeś stare znaczki z PRL-u i chcesz je sprzedać, masz kilka opcji do wyboru. Najlepiej byłoby, gdybyś udał się do sklepu filatelistycznego lub na specjalną giełdę. Tam możliwe będzie wykonanie szacunkowej wyceny twojej kolekcji. Druga opcja to wystawienie ich na sprzedaż w internecie. Właściciele kolekcji często korzystają z popularnych platform aukcyjnych. Niestety w tym przypadku pojawia się ryzyko zbyt niskiej wyceny. Aby nie stracić na takiej transakcji, poszukaj w sieci cenników, w których zebrane są orientacyjne ceny znaczków z PRL-u.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także