Znając trik z monetą zmierzysz bieżnik w oponach bez pomocy fachowca
Za chwilę wszyscy ruszą (albo już ruszyli) wymienić opony zimowe na letnie. Kluczowe jest przy tym, abyś wiedział, czy musisz kupować nowe opony, czy też możesz jeszcze skorzystać z tych z poprzedniego sezonu. Ustalisz to, sprawdzając grubość ich bieżnika. Jak zmierzyć jego głębokość w oponach?
Jeśli sam będziesz wiedział, jak zmierzyć głębokość bieżnika, to zaoszczędzisz czas i pieniądze, jakie kosztowałaby cię wizyta w zakładzie mechanicznym. Dobrze jest też być po prostu przygotowanym, jeśli okaże się, że trzeba będzie zmienić opony na nowe.
Jaka powinna być grubość bieżnika dla bezpiecznej jazdy?
Przyjmuje się, że minimalna głębokość bieżnika opony w aucie powinna wynosić 1,6 mm. Jednak wszyscy fachowcy zgodnie twierdzą, że owo minimum nie zapewnia tak naprawdę bezpiecznej jazdy i jest proszeniem się o groźny wypadek. Dlatego mechanicy zalecają z reguły korzystanie z opon, które mają minimum 3 mm bieżnika - w przypadku opon letnich. Jeśli mamy natomiast opony zimowe lub całoroczne to zaleca się 4-5 mm bieżnika. Warto tutaj może jeszcze dodać, że nowe opony mają zazwyczaj mniej więcej 7-9 mm bieżnika (zależnie od modelu).
Może cię również zainteresować: Wjeżdżając w ten sposób na próg zwalniający, niszczysz auto. Uszkodzenia mogą być nieodwracalne!
Jak zmierzyć głębokość bieżnika w oponach? Wykorzystaj monetę
Jeśli chcesz w oponie zmierzyć bieżnik, to musisz zmierzyć głębokość jego rowków. Warto przy tym sprawdzić, czy opona zużywa się równomiernie na całej szerokości, bo jeśli nie to bardzo możliwe, że są problemy z geometrią lub doborem ciśnienia w oponach. Mocniej zużyty środek opony wskazuje na zbyt duże ciśnienie. A jeśli mocniej zużyte są boki, to oznacza to zbyt niskie ciśnienie w oponach. Najlepiej jest więc zmierzyć oponę w trzech miejscach: rowek na wysokości środka szerokości opony, a także rowki znajdujące się bliżej boków.
Grubość bieżnika najlepiej jest mierzyć specjalistycznym sprzętem do tego przeznaczonym. Podstawowe narzędzia nie są tutaj drogie i dostaniesz je w każdym sklepie z częściami i na wielu stacjach paliw. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na tego typu rzeczy, to można też to zrobić za pomocą najzwyklejszej monety pięciozłotowej lub dwuzłotowej. 4 mm to akurat tyle, ile w pięciozłotówce zajmuje srebrny pierścień i złoty pierścień w dwuzłotówce. Włóż więc jedną lub druga do środka, do rowka i zobacz czy ma ona pierścień na równi z bieżnikiem. Zależnie od tego, czy będzie go trochę mniej, czy więcej, będziesz w stanie ocenić, jak długo możesz jeszcze jeździć na danych oponach.
Może cię również zainteresować: Jak uchronić auto przed gradem? Praktyczne wskazówki, dzięki którym poradzisz sobie z sytuacją