PoradyZnając trik z monetą zmierzysz bieżnik w oponach bez pomocy fachowca

Znając trik z monetą zmierzysz bieżnik w oponach bez pomocy fachowca

Jak zmierzyć głębokość bieżnika fot. getty images
Jak zmierzyć głębokość bieżnika fot. getty images
Manuel

17.04.2023 09:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za chwilę wszyscy ruszą (albo już ruszyli) wymienić opony zimowe na letnie. Kluczowe jest przy tym, abyś wiedział, czy musisz kupować nowe opony, czy też możesz jeszcze skorzystać z tych z poprzedniego sezonu. Ustalisz to, sprawdzając grubość ich bieżnika. Jak zmierzyć jego głębokość w oponach?

Jeśli sam będziesz wiedział, jak zmierzyć głębokość bieżnika, to zaoszczędzisz czas i pieniądze, jakie kosztowałaby cię wizyta w zakładzie mechanicznym. Dobrze jest też być po prostu przygotowanym, jeśli okaże się, że trzeba będzie zmienić opony na nowe.

Jaka powinna być grubość bieżnika dla bezpiecznej jazdy?

Przyjmuje się, że minimalna głębokość bieżnika opony w aucie powinna wynosić 1,6 mm. Jednak wszyscy fachowcy zgodnie twierdzą, że owo minimum nie zapewnia tak naprawdę bezpiecznej jazdy i jest proszeniem się o groźny wypadek. Dlatego mechanicy zalecają z reguły korzystanie z opon, które mają minimum 3 mm bieżnika - w przypadku opon letnich. Jeśli mamy natomiast opony zimowe lub całoroczne to zaleca się 4-5 mm bieżnika. Warto tutaj może jeszcze dodać, że nowe opony mają zazwyczaj mniej więcej 7-9 mm bieżnika (zależnie od modelu).

jak zmierzyć głębokość bieżnika, fot. getty images
jak zmierzyć głębokość bieżnika, fot. getty images

Jak zmierzyć głębokość bieżnika w oponach? Wykorzystaj monetę

Jeśli chcesz w oponie zmierzyć bieżnik, to musisz zmierzyć głębokość jego rowków. Warto przy tym sprawdzić, czy opona zużywa się równomiernie na całej szerokości, bo jeśli nie to bardzo możliwe, że są problemy z geometrią lub doborem ciśnienia w oponach. Mocniej zużyty środek opony wskazuje na zbyt duże ciśnienie. A jeśli mocniej zużyte są boki, to oznacza to zbyt niskie ciśnienie w oponach. Najlepiej jest więc zmierzyć oponę w trzech miejscach: rowek na wysokości środka szerokości opony, a także rowki znajdujące się bliżej boków.

opony używane Fot. Genialne
opony używane Fot. Genialne

Grubość bieżnika najlepiej jest mierzyć specjalistycznym sprzętem do tego przeznaczonym. Podstawowe narzędzia nie są tutaj drogie i dostaniesz je w każdym sklepie z częściami i na wielu stacjach paliw. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na tego typu rzeczy, to można też to zrobić za pomocą najzwyklejszej monety pięciozłotowej lub dwuzłotowej. 4 mm to akurat tyle, ile w pięciozłotówce zajmuje srebrny pierścień i złoty pierścień w dwuzłotówce. Włóż więc jedną lub druga do środka, do rowka i zobacz czy ma ona pierścień na równi z bieżnikiem. Zależnie od tego, czy będzie go trochę mniej, czy więcej, będziesz w stanie ocenić, jak długo możesz jeszcze jeździć na danych oponach.

Jak sprawdzić rok produkcji opony? Kod DOT zdradza najważniejsze informacje. Nie daj się oszukać!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także