PoradyLajfhakiTajemnicze znaki przy mieszkaniach. Symbole używane przez złodziei o których warto wiedzieć

Tajemnicze znaki przy mieszkaniach. Symbole używane przez złodziei o których warto wiedzieć

Tajemnicze znaki przy mieszkaniach. Symbole używane przez złodziei o których warto wiedzieć

04.08.2020 13:37, aktual.: 30.11.2022 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjska policja już pięć lat temu donosiła, że złodzieje na Wyspach stosują specjalne znaki do oznaczania mieszkań. Od niedawna te same symbole zaczęły pojawiać się na warszawskich osiedlach. Poznaj znaki używane przez złodziei.

freepik
freepik

Tajemny kod włamywaczy

Tajemnicze krzyżyki czy strzałki rysowane są kredą na klatkach schodowych bądź przy drzwiach gospodarstw domowych. Ich usuwanie nie przynosi rezultatów, gdyż niemal od razu wyłaniają się na nowo. Ten nieskomplikowany kod (nazwany "Listą Da Pinci) służy przestępcom do wytypowania mieszkań, gdzie znajdują się wartościowe rzeczy, które można zrabować. Kryminaliści informują się nawzajem o zamożnych lokatorach, posesjach z zainstalowanym alarmem, a także obiektach, gdzie ma nic cennego do przywłaszczenia.

Policja ze szkockiego hrabstwa Lanarkshire opublikowała listę znaków, którymi posługują się złodzieje wraz z ich interpretacją.

Znaki używane przez złodziei, fot. Facebook
Znaki używane przez złodziei, fot. Facebook

PRAWA KOLUMNA OD GÓRY

  • pod ochroną OCC (z ang. wydział ścigania przestępczości zorganizowanej),
  • nic wartościowego do zrabowania,
  • za duże ryzyko,
  • bogaci mieszkańcy.

LEWA KOLUMNA OD GÓRY

  • mieszkanie posiada alarm,
  • gospodarstwo już raz okradzione,
  • dobry cel,
  • bezbronni lokatorzy.

Koniecznie przyjrzyj się najbliższej okolicy swojego mieszkania i domu. Jeśli zauważysz nieznane symbole koniecznie zawiadom policję. Musisz pamiętać, że złodzieje wykazują się dużą aktywnością w okresie wakacyjnym, kiedy większość obywateli udaje się na urlop.

Wzrost liczby włamań

Okazuje się, że w Polsce złodzieje również oznaczają mieszkania. Dodatkowo, według policyjnych statystyk, każdego roku obserwowany jest ciągły wzrost liczy włamań do domów lub mieszkań. To bardzo niepokojące. Musisz wiedzieć, że przestępcy nie pracują w pojedynkę. Zwykle łączą się w pary, a także grupy. Pilnie obserwują posesje czy osiedla i oznaczają wytypowane przez siebie cele. Ale Ty nie jesteś bezbronny. Możesz zabezpieczyć się przed potencjalnym włamaniem. Przede wszystkim zawsze zamykaj drzwi na klucz (nawet jeśli jesteś w domu). Dodatkowo nie zostawiaj nigdy klucza pod wycieraczką, doniczką z kwiatkiem czy w kloszu lampy znajdującej się na zewnątrz budynku. Zamontuj oświetlenie działające na czujnik ruchu, a nawet monitoring. Doskonałym odstraszaczem jest także pies. Żaden włamywacz nie chciałby być pogryziony, a czworonóg po zauważeniu złodzieja zaraz zacznie szczekać.

Trik złodziei "na monetę". Tak teraz kradną samochody na parkingach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także