PoradyZnalazłeś takie ogłoszenie w skrzynce? Bądź czujny i nie daj się zwieść!

Znalazłeś takie ogłoszenie w skrzynce? Bądź czujny i nie daj się zwieść!

Ręcznie pisane ogłoszenia. Fot. Genialne.pl
Ręcznie pisane ogłoszenia. Fot. Genialne.pl
22.03.2023 12:42, aktualizacja: 22.03.2023 16:58

Pewnie nie raz zdarzyło ci się znaleźć w skrzynce na listy ręcznie napisane ogłoszenia. Czasem nadawcy przyklejają je też przy wejściu do klatki. Najczęściej dotyczą sprzedaży lub kupna mieszkania. Wydawałoby się, że to nic niezwykłego. Każdy sposób na znalezienie kupca jest dobry. Jednak za tymi "niewinnymi" ogłoszeniami kryje się coś więcej. Jeśli znalazłeś taką karteczkę, nie daj się zmanipulować i najlepiej ją zignoruj!

Takie ogłoszenie zwykle wygląda niegroźnie: krótka treść, bez podania nazwiska, z numerem telefonu. Każdy z nas chociaż raz widział takie ręcznie napisane karteczki. Na pewno kojarzysz utarte komunikaty: Kupię mieszkanie — również zadłużone, Para świeżo po ślubie kupi/wynajmie kawalerkę itp.

Granie emocjami, czyli ręcznie napisane ogłoszenia

Treści ogłoszenia oczywiście mogą różnić się od siebie. Jednak ich cel jest zawsze taki sam — manipulacja. Takie karteczki najczęściej zawierają w sobie nieprawdziwe informacje. Są pułapkami, w które ktoś chce, abyśmy dali się złapać. Najczęściej mają przede wszystkim zagrać na naszych emocjach. W końcu rodzina z dwójką dzieci, która poszukuje mieszkania, nie budzi podejrzeń, a wzbudzi współczucie i chęć pomocy. To tylko taktyka stosowana dla zabicia naszej czujności.

Young man sending a letter
Young man sending a letter

"Kupię mieszkanie za gotówkę"

A to dopiero początek. Stosowanie emocjonalnej manipulacji ma sprawić, abyś po kontakcie z taką osobą, targany współczuciem i emocjami, znacznie obniżył koszt mieszkania.  Wtedy zaczyna się prawdziwa lawina opowieści wzbudzających łzy. Słuchając melodramatu, twoje serce topnieje z każdym kolejnym słowem. W ten sposób realizujesz ich plan, a oni są coraz bliżej celu.

Pamiętaj, że w takich sytuacjach nie ma miejsca na prawdę. Osoby, które rzekomo są świeżo po ślubie lub dopiero co urodziło im się dziecko, są tak naprawdę podstawione. Grają jedynie swoją rolę i mają w tym wręcz mistrzowski fach. Są wiarygodne do tego stopnia, że oszukiwana osoba nie zdąży zauważyć, że coś jest nie tak w tej tkliwej historii. Co więcej, najczęściej za takie mieszkanie w niższej cenie są w stanie zapłacić gotówką i to od razu! Ich ofiarami są raczej osoby starsze, ponieważ właśnie to grono najłatwiej zmanipulować.

Warto być ostrożnym i ignorować takie ogłoszenia.

Trik złodziei "na monetę". Tak teraz kradną samochody na parkingach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także