Newsy6 najsłynniejszych zabytków Świata z lotu ptaka! Niezwykłe budowle w idealnych ujęciach!

6 najsłynniejszych zabytków Świata z lotu ptaka! Niezwykłe budowle w idealnych ujęciach!

6 najsłynniejszych zabytków Świata z lotu ptaka! Niezwykłe budowle w idealnych ujęciach!
Mateusz Zelek
26.11.2020 17:10

Czy ktokolwiek z Was zastanawiał się, jak wygląda taka wieża Eiffla bądź Statua Wolności z lotu ptaka? Ja też nie, ale skoro ktoś zadał sobie trud i wykonał ujęcia z takiej perspektywy, to warto na nie spojrzeć!

#1 Wieża Eiffla

thegate.boardingarea
thegate.boardingarea

Niezwykła konstrukcja powstała, aby zadziwić świat w trakcie trwania paryskiej wystawy światowej w 1889 roku. Jednocześnie miała także upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej, a po wszystkim wieża miała zostać zdemontowana. W momencie powstania została uznana za najwyższy budynek na świecie (do dziś jest najwyższym konstruktem w całym Paryżu). Jednakże tak się spodobała, że została na dłużej i do dziś jest najsłynniejszym symbolem Francji (obok bagietek).

#2 30 St Mary Axe

thegate.boardingarea
thegate.boardingarea

Dron fotografa miał niełatwe zadanie, bo musiał się wznieść na wysokość ponad 180 metrów, aby zrobić odpowiednie zdjęcie! Nic dziwnego z resztą, albowiem wieżowiec 30 St Mary Axe jest drugim najwyższym budynkiem w Londynie. Na samym szczycie znajduje się sala bankietowa, a przeszklone ściany umożliwiają gościom podziwianie stolicy Wielkiej Brytanii w całej okazałości.

#3 Opera w Sydney

thegate.boardingarea
thegate.boardingarea

Powstająca w latach 1959–1973 opera jest przedstawicielem nurtu nowoczesnego ekspresjonizmu w architekturze. Na otwarcie potężnego gmachu przybyła sama królowa Elżbieta II. Dzisiaj Opera z Sydney jest najbardziej charakterystycznym budynków w Australii i trafił on na listę światowego dziedzictwa UNESCO 28 czerwca 2007 roku.

#4 Koloseum

thegate.boardingarea
thegate.boardingarea

Budynek, który był świadkiem walk na śmierć i życie, na piasku którego zginęło tysiące gladiatorów. Wiedzieliście, że już w Starożytnym Rzymie pojawili się pierwsi "kibole"? Na murach Koloseum odnaleziono ślady po wulgarnych napisach, uwłaczającym władzy bądź popularnym zawodnikom. Zdarzały się także ustawki pomiędzy zwolennikami poszczególnych zawodników bądź drużyn.

#5 Statua Wolności

thegate.boardingarea
thegate.boardingarea

Statua Wolności (a właściwie Wolność Opromieniająca Świat) to dar Francuzów dla Amerykanów. Powstała ona, aby upamiętnić przymierze obu narodów w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w latach 1884–1886. Wbrew pozorom "gwiazda" na której stoi statua nie powstała dla niej. Jest to dawny fort, zbudowany w 1812 roku, aby chronić port w Nowym Jorku.

#6 Pagoda Shwedagon

thegate.boardingarea
thegate.boardingarea

Według popularnej opinii ta niezwykła świątynia ma mieć ponad 2500 lat! Historycy podchodzą jednak do tej teorii z rezerwą i sugerują, że budowla ma od 1100 do 1500 lat. Jednakże biorąc pod uwagę nawet najniższą granicę, to i tak całkiem sporo, jak na twór, stworzony ludzką ręką! Rozmieszczenie kapliczek oraz innych elementów religijnych jest zgodne z hinduską kosmologią. Widać to zwłaszcza na zdjęciu z lotu ptaka.

Dane Wam było zobaczyć któryś z tych obiektów na żywo?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także