PoradyŻółty przycisk na pasach ma ukrytą funkcję. Po jej naciśnięciu zapala "awaryjne" zielone światło

Żółty przycisk na pasach ma ukrytą funkcję. Po jej naciśnięciu zapala "awaryjne" zielone światło

Żółty przycisk na pasach ma ukrytą funkcję. Po jej naciśnięciu zapala "awaryjne" zielone światło
Manuel

27.10.2022 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zarówno na wsi, jak i w mieście na większości przejść jest przycisk na pasach. Czy naciśnięcie go w ogóle coś daje? Czy też może nie ma najmniejszego wpływu na to kiedy zapali się zielone światło? Okazuje się, że odpowiedź jest mocno niejednoznaczna.

Warto uruchamiać przycisk na pasach, czy nie?

Realia są obecnie takie, że przycisk na pasach może, ale wcale nie musi przyśpieszyć zapalenie się zielonego światła na przejściu dla pieszych. Choć w niektórych miejscach w Polsce zdarza się, że bez jego włączenia przejść w pewnej porze praktycznie nie mamy szans. Może też zajść sytuacja, że będzie Ci się wydawało, że jego włączenie przyśpieszyło/umożliwiło zapalenie się zielonych świateł. A tak naprawdę będzie to zależało od pewnej zupełnie innej rzeczy. Mówiąc ogólnie w naszym kraju obecnie panuje w tej materii totalny bałagan i w każdym miejscu jest inaczej. Dlatego opiszemy wszystkie okoliczności, z jakimi możesz się spotkać.

Przycisk na pasach, fot. freepik
Przycisk na pasach, fot. freepik

Po co w ogóle zamontowano te przyciski?

Lata temu przycisk na pasach rzeczywiście miał służyć temu, że zielone światło zapali się szybciej. Albo w ogóle umożliwić jego zapalenie się. Tyle, że w pewnym momencie z tego rozwiązania zrezygnowano na rzecz czujek, które wykrywają ruch pieszych i samochodów w okolicy przejścia dla pieszych. Oznacza to, że na wielu przejściach nie ma żadnego znaczenia to, czy wciśniesz przycisk. I tak wszystko jest uwarunkowane tym, czy wykryje Cię czujka z sensorem ruchu. Oczywiście nie jest tak na wszystkich przejściach, na niektórych przyciski przy pasach wciąż działają zgodnie z pierwotnym zamiarem. Żeby było jeszcze "śmieszniej", są przejścia na których przycisk ten został odłączony od systemu świateł, ale wcale nie zamontowano tam  czujek wykrywających ruch. O ile więc nie pracujesz na co dzień w jakimś miejscowym urzędzie odpowiadającym za komunikacje, to nigdy nie będziesz w stanie ustalić czy dany przycisk coś daje czy nie. Wesoło, prawda? Jak to u nas w kraju!

Trick z ukrytym, awaryjnym przyciskiem

Mało osób wie, że z reguły na spodzie przycisku znajdującego się przy pasach znajduje się drugi, dużo mniejszy przycisk. Zależnie od modelu służy on albo do awaryjnego (znacznie szybszego) wywoływania zielonego światła, albo do wydłużenia czasu trwania zielonego światła. Został on stworzony z myślą o niepełnosprawnych i jakichś nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Przycisk ten na dzień dzisiejszy na większości przejść został już odłączony od systemu. Ale tam gdzie to zaniedbano wciąż da się z niego korzystać.

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także