PoradyZostaw na balkonie nasączone tym waciki. Gołębie już więcej nie przylecą

Zostaw na balkonie nasączone tym waciki. Gołębie już więcej nie przylecą

W kwietniu rozpoczyna się okres lęgowy gołębi. Jeśli nie chcesz, aby Twój balkon stał się ich nowym domem, to musisz wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Jak odstraszyć gołębie z balkonu? fot. genialne.pl
Jak odstraszyć gołębie z balkonu? fot. genialne.pl
Manuel

Na początku warto byś wiedział, w jakim okresie gołębie mogą chcieć założyć sobie u ciebie nowy dom. Okres lęgowy tych ptaków wypada zawsze od kwietnia do sierpnia. Dogodnego miejsca na gniazdo mogą poszukiwać nawet trochę wcześniej.

Jak rozpoznać, że gołębie planują założyć gniazdo na moim balkonie?

Pierwszą oznaką, że para gołębi może przymierzać się do założenia gniazda jest częste przesiadywanie na nim. W następnym etapie zaczną pojawiać się z patykami, które będą sukcesywnie znosić. Będziesz pod wrażeniem, jak niewiele takich patyków im potrzeba do zbudowania gniazda i jak szybko potrafią sobie z tym poradzić. Jeśli na tym etapie ich nie przegnasz, to kolejno zauważysz u siebie jajka złożone przez samicę. Wtedy będzie już za późno, by cokolwiek zrobić w sposób humanitarny. Ważne jest więc, żeby działać możliwie szybko.

jak odstraszyć gołębie z balkonu, fot. freepik
jak odstraszyć gołębie z balkonu, fot. freepik

Jak odstraszyć gołębie z balkonu?

Im później zareagujesz, tym trudniej będzie ci się ich pozbyć. Gdy już bowiem zdecydują się na jakieś miejsce do założenia gniazda, to mogą być bardzo uparte. Gołębie znajdują się pod ochroną, nie możesz więc zrobić im fizycznej krzywdy. Jest jednak kilka całkowiciebezpiecznych dla twojego i ich zdrowia opcji, które pozwolą skutecznie odstraszyć niechcianych gości. Oto one:

  • ocet — gołębie bardzo nie lubią jego zapachu. Tanią i bardzo skuteczną metodą na ich odstraszenie jest zastosowanie oprysku z octu. Wystarczy zmieszać go w proporcjach 1:1 z wodą, a następnie przelać do butelki ze spryskiwaczem. Tę prostą mieszankę zaaplikuj albo na cały balkon, albo na same jego barierki. Taki oprysk warto powtarzać co jakiś czas (brak zapachu jest tu podpowiedzią), a zwłaszcza po każdym deszczu, czy po ustaniu mocnego wiatru;
  • naftalina — to kolejny zapach, który u gołębi wywołuje silny lęk i niechęć. W jej przypadku najlepiej sprawdzi się nasączenie kilku kulek waty i rozrzucenie ich po całym balkonie (lub zapakowanie ich do małych woreczków i zawieszenie na barierkach).
  • figurka kruka — gołębie, jak wiele ptaków, boją się kruków. Często na pierwszy rzut oka nie są w stanie odróżnić żywego stworzenia od figurki. Jeśli zakupisz takową i postawisz na balkonie, może być bardzo skutecznym odstraszaczem.

Przepis na domową piankę do czyszczenia okien