PoradyZrób jedną rzecz, a pleśń na ziemi w doniczce zniknie. Tak uratujesz swoje rośliny

Zrób jedną rzecz, a pleśń na ziemi w doniczce zniknie. Tak uratujesz swoje rośliny

pleśń na ziemi doniczkowej fot. genialne.pl
pleśń na ziemi doniczkowej fot. genialne.pl
Manuel
05.03.2023 11:15

Nawet jeśli zaliczasz się do ludzi, którzy pieczołowicie dbają o swoje roślinki, to może się zdarzyć, że pojawi się pleśń na ziemi doniczkowej Twoich roślinek. Podpowiemy Ci jak sobie z nią poradzić,  co zrobić, żeby nie powróciła.

Skąd się bierze pleśń na ziemi doniczkowej? Jak ją odróżnić od kamiennego osadu z twardej wody?

Pleśń na ziemi doniczkowej powstaje zazwyczaj, gdy zbyt mocno nawadniasz swoje roślinki. Jeśli górna warstwa gleby jest wilgotna, to powinieneś wstrzymać się z podlewaniem. Niestety wiele osób nie sprawdza tego zbyt często i czasem kończy się to problemem z pleśnią. Na powierzchni gleby bardzo łatwo jest zauważyć pleśń. Objawia się ona zawsze w postaci białego nalotu. Jednak zdarza się, że niektórzy mylą ją z wapiennym osadem powstałym na skutek podlewania rośliny twardą wodą. W przeciwieństwie do pleśni nie zagraża on w żaden sposób roślince. Odróżnisz go raczej bez problemu po konsystencji - taki osad jest twardy i kruchy. Przypomina po prostu skałę. Natomiast biały nalot utworzony przez pleśń jest zwykle dużo bardziej gumowaty.

Warto przy tym zaznaczyć, że pleśń nie znajduje się jedynie na powierzchni gleby. Jeśli pojawił się biały osad, oznacza to, że duża ilość pleśni jest obecna w glebie.

pleśń na ziemi doniczkowej, fot. freepik
pleśń na ziemi doniczkowej, fot. freepik

Co zrobić, jeśli na ziemi doniczkowej pojawiła się pleśń?

Przede wszystkim wiedz, że musisz działać szybko, jeśli chcesz uratować swoją roślinkę. Pleśń może ją bowiem bardzo szybko wyniszczyć (atakując głównie korzenie). Jak najszybciej postaraj się wziąć za przesadzenie zaatakowanej roślinki. Postaraj się to jednak w miarę możliwości zrobić na dworze. Jeśli za przesadzanie weźmiesz się wewnątrz, to uwolnisz do powietrza w swoim domu wiele zarodników pleśni, które mogą negatywnie oddziaływać na Twoje zdrowie lub zdrowie Twoich bliskich.

Przesadzając roślinę, należy pozbyć się zdecydowanej większości ziemi (o ile to możliwe). Zutylizuj ją w bezpieczny sposób albo przeznacz na kompost, a roślinkę przesadź do nowej ziemi. Jeśli chcesz użyć starej doniczki, to będziesz ją musiał najpierw wysterylizować. W tym celu umyj ją denaturatem lub octem. Doniczki z terakoty możesz też wstawić do piekarnika nastawionego na 200 stopni na 20 minut. Wysoka temperatura zabija zarodniki pleśni.

Tak samo możesz zrobić z nową ziemią kwiatową. Jeśli wstawisz ją do gorącego piekarnika, wysoka temperatura zabije wszelkie patogeny, w tym zarodniki pleśni. Świeża ziemia, czy stara, bo tak możesz też zrobić z ziemią, którą wyjąłeś z doniczki, będzie po takim "zabiegu" bezpieczna dla Twojej roślinki.

pleśń w ziemi w doniczce Fot. Genialne
pleśń w ziemi w doniczce Fot. Genialne

Uwaga: na różnych forach być może spotkasz się z sugestiami, aby w przypadku wystąpienia pleśni na glebie użyć różnego rodzaju środków grzybobójczych. Warto mieć świadomość, że stosowanie tego typu chemikaliów często kończy się zabiciem nie tylko pleśni, ale i samej roślinki.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także