Zrób jedną rzecz, kiedy na pędach kaktusa wielkanocnego pojawią się pierwsze pąki
Dlaczego kaktus wielkanocny nie kwitnie wraz z nadejściem wiosny? Przekonaj się, jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby rozwinął kwiaty na Wielkanoc.
24.03.2023 21:58
Święta wielkanocne mają swój kwiat. I to wcale nie są hiacynty czy żonkile, które zwiastują nadejście wiosny. Wielkanocy patronuje Hatiora gaertneri/Rhipsalidopsis gaertneri, czyli kaktus wielkanocny. On w naturalnych warunkach rozwija się w brazylijskiej dżungli i jest spokrewniony ze szlumbergerą, która zwana jest kaktusem bożonarodzeniowym. Obie rośliny są do siebie podobne, ale kwitną zupełnie w różnych terminach.
Jak wygląda kaktus wielkanocny?
Wyróżniają go zwisające, spłaszczone łodygi o karbowanych brzegach. W dżungli rośnie w koronach drzew i pomimo swojej nazwy, w ogóle nie ma kolców. Wytwarza gwiaździste kwiaty, które mają ostro zakończone płatki. Może kwitnąć 2-3 dni bądź kilka tygodni w terminie od marca do maja. Natomiast jego pędy w uprawie domowej osiągną do 30 cm długości.
Co lubi kaktus wielkanocny?
- Lubi jasne stanowiska, ale nie może stać w pełnym słońcu. Latem możesz go wystawić na balkon. Jednak donice osłoń przed wiatrem.
- Najlepiej czuje się w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura w granicach 18-22°C.
- Od listopada do stycznia przechodzi w stan spoczynku, więc wówczas warto przenieść donice do nieco chłodniejszego pokoju.
- Kaktus preferuje lekko wilgotną glebę w doniczce. Dlatego musisz cały czas pilnować, aby ziemia nie wyschła.
- Dodatkowo niebezpieczne dla rośliny jest przelanie. Wtedy jej korzenie szybko zaczynają gnić. W związku z tym ostrożnie dawkuj wodę.
- Nawóz stosuj w okresie wegetacyjny (od lutego do października). Wybierz ten do kaktusów i aplikuj go roślinie co dwa tygodnie.
Jak pobudzić kaktusa wielkanocnego do kwitnienia?
Aby Twój kaktus zakwitł na wiosnę i ozdobił stół wielkanocny, to musisz wykonać kilka drobnych zabiegów.
- Od listopada do stycznia kaktus wielkanocny potrzebuje czasu na spoczynek.
- Donice wynieś do chłodnego pomieszczenia. Powinna w nim panować temperatura oscylująca w granicach ok. 10-15°C.
- Całkowicie zrezygnuj z nawożenia.
- Podlewanie ograniczyć do absolutnego minimum.
- Znakiem do podjęcia radykalniejszych działań powinny być pierwsze pąki. Wtedy stopniowo zwiększ częstotliwość podlewania, a roślinę przenieś do cieplejszego pomieszczenia.