Balkon i ogródOgródZrób swój własny, ekologiczny herbicyd i rozpyl na chwasty. Będziesz zachwycony!

Zrób swój własny, ekologiczny herbicyd i rozpyl na chwasty. Będziesz zachwycony!

Naturalne metody na chwasty Fot. Pinterest / Genialne
Naturalne metody na chwasty Fot. Pinterest / Genialne
26.08.2022 13:35

Chwasty na obszarach zielonych to utrapienie każdego ogrodnika. Usuwanie ich motyczką lub dłońmi jest niezwykle mozolne oraz czasochłonne. Poznaj naturalne metody na chwasty i szybko je na zawsze pożegnaj.

Oto ekologiczne patenty, które pomocą Ci rozprawić się z chwastami.

Mąka kukurydziana

Jeśli nie chcesz, aby chwasty w ogóle wyrosły, to ziemię na grządkach i rabatach posyp mąką kukurydzianą. Ona powstrzyma kiełkowanie i wzrost chwastów.

Gorąca woda usunie chwasty

Kolejna metoda jest chyba najtańsza. Najpierw zagotuj wodę w czajniku. Następnie wrzący płyn wylej bezpośrednio na chwasty.

Naturalne metody na chwasty, fot. Unsplash
Naturalne metody na chwasty, fot. Unsplash

Ocet na chwasty

Do butelki ze spryskiwaczem wlej pół litra wody i dodaj litr octu (pamiętaj o tym, aby zawsze wlewać ocet do wody). Natomiast jeśli musisz walczyć z przerośniętymi i starymi chwastami, to użyj samego octu i nie rozcieńczaj go wodą. Następnie w suchy dzień dobrze spryskaj wszystkie chwasty. Uważaj tylko, aby octu nie zaaplikować na kwiaty, gdyż może je zniszczyć.

Ekologiczny herbicyd

W domu zrób swój własny i ekologiczny herbicyd. Wymieszaj ze sobą ocet, płyn do mycia naczyń oraz sól kuchenną. Następnie roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl na chwasty. Tylko uważaj, aby nie polać substancją roślin, na których Ci zależy.

Gazeta zastąpi agrowłókninę

Gazety to dobra i bezpieczniejsza alternatywa dla agrowłókniny. Rozłóż gazety w miejscach, gdzie zwykle wyrastają chwasty. Następnie polej je wodą i na koniec przysyp warstwą ziemi lub kory. Gazety sprawią, że chwasty nie będą miały dostępu światła oraz miejsca do wzrostu. Kartony spełnią tak samą swoją funkcję.

Naturalne metody na chwasty, fot. Unsplash
Naturalne metody na chwasty, fot. Unsplash

Soda oczyszczona na chwasty

Do zwalczania chwastów wyrosłych na tarasach, chodnikach czy podjazdach (między płytami, kafelkami lub w szczelinach) świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Posyp nią niechciane rośliny (jedna łyżeczka powinna wystarczyć na jeden chwast). Tę metodę możesz stosować o każdej porze roku.

Sól zwalczy chwasty

Zwykłą solą kuchenną możesz posypać chwasty. Innym sposobem jest rozpuszczenie soli w wodzie i wykonanie oprysku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także