PoradyZrób tę miksturę i raz na zawsze rozpraw się z kurzem - wręcz odpycha pyły!

Zrób tę miksturę i raz na zawsze rozpraw się z kurzem - wręcz odpycha pyły!

Sposób na kurz. Fot. Freepik.com / Genialne.pl
Sposób na kurz. Fot. Freepik.com / Genialne.pl
02.03.2023 09:14, aktualizacja: 03.03.2023 08:09

Poznaj sposób na kurz i spraw, że nie będzie się on tak intensywnie osadzał na meblach. Ta mikstura jest niezwykle pomocna podczas sprzątania.

Nie ma chyba nic gorszego niż kurz osadzający się na meblach. Widać go zwłaszcza na czarnych oraz białych meblościankach czy komodach. Codzienne usuwanie drobinek pyłu jest bardzo uciążliwe i zajmuje sporo czasu. Czy można jakoś temu zaradzić?

sposób na kurz, fot. Freepik
sposób na kurz, fot. Freepik

Mikstura zwalczająca zanieczyszczenia

Zamiast sięgać po sklepowe środki, samodzielnie zrób miksturę odpychającą kurz. Receptura jest bardzo prosta. Do miski wlej wodę oraz dodaj płyn do zmiękczania tkanin. Następnie mocz ściereczkę w takim roztworze i przecieraj powierzchnie, na których osadza się kurz. Szybko zauważysz, że staną się nieco bardziej błyszczące. Pyłek nie będzie się do nich tak łatwo przyklejał, a co więcej, po domu szybko rozniesie się ładny zapach. Pamiętaj tylko, aby tego preparatu nie stosować w przypadku mebli wykonanych z drewna.

Jak czyścić drewniane meble?

W przypadku naturalnego drewna należy stosować specjalne preparaty zawierające oleje oraz woski. Drewno jest bardzo wrażliwe na wilgoć oraz działanie wody. Dlatego w sklepie kup detergent przeznaczony wyłącznie do pielęgnacji drewna oraz posługuj się koniecznie ściereczką lub miękką stroną gąbki. Preparatem najpierw spryskaj szmatkę, a dopiero potem przystąp do czyszczenia. Pamiętaj, aby meble myć zawsze wzdłuż słojów.

sposób na kurz, fot. Freepik
sposób na kurz, fot. Freepik

Jak wyczyścić liście roślin?

Jak już pewnie zauważyłeś, kurz osadza się nie tylko na meblach - gromadzi się także na liściach roślin. Musisz koniecznie go usuwać, gdyż pył zatykaaparaty szparkowe, a tym samym ogranicza zdolność rośliny do fotosyntezy. Co więcej, brudne liście wykazują się ograniczoną skutecznością w pochłanianiu toksyn, a także przekazują mniej tlenu do atmosfery.

  • Rośliny o błyszczących i pokaźnych liściach (monstera, fikus, skrzydłokwiat, figowiec sprężysty) przecieraj wilgotną szmatką.
  • Kwiaty, które posiadają matowe czy pokryte meszkiem liście (gerbera, fiołek afrykański, pelargonia pachnąca), należy czyścić za pomocą szczotki z delikatnym włosiem bądź z piór.
  • Rośliny wyjątkowo duże (palmy, bananowce) oraz pnącza spryskuj wodą z dozownika.
  • Kaktusy z kolcami również możesz spryskiwać wodą lub usuwaj z nich kurz za pomocą suszarki - należy włączyć delikatny nawiew.

Kamień nie osadza się na kranie! Wystarczy wetrzeć w niego ten płyn

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także