Zrób ten domowy nawóz, a Twoje truskawki zaczną rosnąć w szalonym tempie

czym zasilić truskawki fot. getty images
czym zasilić truskawki fot. getty images

07.04.2023 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym zasilać truskawki, aby sadzonki zdrowo rosły i wydały duży plon? Zrób ekologiczny nawóz z tego, co znajdziesz w swojej kuchni i lodówce.

Uprawa truskawek we własnym ogródku wcale nie jest trudna. Należy tylko zapewnić im dobrą ziemię, a także zadbać o odżywianie.

Jakie warunki lubią truskawki?

  • Na plantację wybierz słoneczne miejsce. Wówczas owoce będą słodkie i soczyste. Jeżeli sadzonki mają zbyt dużo cienia, to owoce stają się kwaśne, a także dość małe.
  • Ziemia powinna być bogata w próchnicę, lekka, a także delikatnie kwaśna. Optymalne pH to 5,5-6.
  • Truskawki potrzebują najwięcej wody w momencie intensywnego wzrostu, dojrzewania owoców, a także po przekwitnięciu. Dlatego monitoruj stan gleby i podczas upalnego lata nawadniaj sadzonki nawet codziennie. Pamiętaj, aby robić to rano lub wieczorem.

Sporym wyzwaniem może być zakup sadzonek. Najlepiej zdecyduj się na te z certyfikatem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są dobrej jakości, a także zminimalizujesz ryzyko zakupu chorych sadzonek. Dobrym pomysłem jest wybranie odmian o różnym czasie owocowania. To sprawi, że truskawkami będziesz się mógł cieszyć przez kilka miesięcy.

czym zasilać truskawki, fot. gettyimages
czym zasilać truskawki, fot. gettyimages

Jak zrobić nawóz dla truskawek?

Swoje sadzonki możesz karmić dwoma naturalnymi nawozami. One pobudzą wzrost roślin, zapewnią im składniki odżywcze, a także sprawią, że mszyce będą trzymały się od truskawek z daleka.

Nawóz z kwaśnego mleka

Najpierw jedną szklankę mleka wlej do pojemnika. Potem dodaj do niej łyżkę humusu i tyle samo obornika. Całość dobrze wymieszaj, a następnie miksturę rozcieńcz szklanką wody. Otrzymany roztwór przechowuj w ciepłym i suchym miejscu przez ok. 2-3 tygodnie. Codziennie mieszaj swój nawóz. Po upływie kilku tygodni nawóz jest gotowy do użytku. Musisz go tylko bardzo dobrze wymieszać. Jeśli potrzebujesz większej ilości nawozu, to zrób go z litra kwaśnego mleka i 1 kg obornika oraz humusu.

czym zasilać truskawki, fot. gettyimages
czym zasilać truskawki, fot. gettyimages

Nawóz z chleba

Do przygotowania odżywki wybierz chleb na zakwasie. To właśnie drożdże dostarczą truskawkom sporo pożądanych przez nie substancji. Weź jeden czerstwy chleb i zalej go wodą. Płyn powinien całkowicie pokryć pieczywo. Całość pozostaw na ok. 6-10 dni. Pozwól, aby chleb zaczął fermentować. Po upływie wyznaczonych dni nawóz rozcieńcz wodą w proporcji 1:10 i zacznij stosować.

10 ogrodniczych trików, których nauczyła mnie mama!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także