PoradyZrób ten szybki nawóz i nie pozwól zmarnieć swojej monsterze. On działa cuda

Zrób ten szybki nawóz i nie pozwól zmarnieć swojej monsterze. On działa cuda

Jak odżywić monsterę? fot. freepik
Jak odżywić monsterę? fot. freepik

09.01.2023 09:54, aktual.: 09.01.2023 10:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przekonaj się jak odżywić monsterę, aby cały czas dobrze się rozwijała i nie traciła swoich liści. Ten nawóz zrobisz samodzielnie w domu.

Monstery podbiły nasze serca oraz salony. Są niewątpliwą ozdobą i czarują swoimi dużymi, błyszczącymi liśćmi. Do Europy przybyły z lasów deszczowych Panamy i Meksyku. Uprawiane w domu mogą osiągnąć rozmiar nawet 2 metrów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że rosną dość powoli (w ciągu roku wypuszczają jedynie 3 nowe liście).

Jak zrobić nawóz dla monstery?

Jak wiadomo każda roślina potrzebuje odżywienia. Aby Twoja monstera nie zmarniała, a wciąż się rozwijała, to koniecznie zrób dla niej domowy nawóz. Najpierw weź trzy bananowe skórki i porządnie je wymyj. To bardzo ważne, gdyż musisz usunąć z nich wszelkie chemikalia. Możesz to zrobić w prosty sposób. Do miski wlej wodę i dodaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej. W takiej kąpieli namaczaj skórki przez ok. 15 minut.

jak odżywić monsterę, fot. Unsplash
jak odżywić monsterę, fot. Unsplash

Kiedy już dobrze wyszorowałeś bananowe skórki, to pokrój je na mniejsze kawałki i przełóż do słoika. Następnie zalej je wodą, a słoik szczelnie zakręć. Całość odstaw w ciemne miejsce. Już po upływie doby, nawóz będzie gotowy do użycia. Skórki możesz moczyć maksymalnie przez 7 dni. Odżywką podlewaj monsterę raz na trzy tygodnie.

Jakie rośliny można podlewać bananową odżywką?

Nawóz ze skórek bananów jest bogaty w magnez, azot, potas, krzem, fosfor oraz wapń. Dzięki temu zapewnia roślinom dawkę substancji odżywczych oraz chroni je przed atakiem mszyc. Oprócz monster możesz nim podlewać także paprocie, draceny czy storczyki. Natomiast sprawdzi się też dobrze do wspomagania warzyw, krzew, bylin oraz drzewek, które rosną w Twoim ogrodzie.

Jak właściwie nawadniać monsterę?

Monstera lubi mieć zawsze wilgotną glebę w doniczce. Najlepiej podlewać ją raz w tygodniu. Rób to tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest już sucha. Roślina bardzo źle znosi przelanie. Wówczas jej liście zaczynają żółknąć.

jak odżywić monsterę, fot. Unsplash
jak odżywić monsterę, fot. Unsplash

W związku z tym, że monstera pochodzi z rejonów tropikalnych, to nie zapomnij opieką otoczyć jej liści. Spryskuj je obficie dwa razy w tygodniu. Do tego celu idealnie nada się woda destylowana.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także