PoradyLajfhakiZrób to, a już nigdy nie będziesz musiał się martwić czyszczeniem szafek na górze

Zrób to, a już nigdy nie będziesz musiał się martwić czyszczeniem szafek na górze

czyszczenie szafek kuchennych fot. genialne.pl
czyszczenie szafek kuchennych fot. genialne.pl
06.03.2023 09:00

Kuchnia to miejsce, gdzie przynajmniej kilka razy w tygodniu spędzamy czas na przygotowywaniu posiłków. Gotujemy, smażymy, pieczemy… Jednak w powietrzu unosi się nie tylko smakowity zapach. Drobinki brudu i kurzu przyklejają się do osadzającej się na meblach powłoki z tłuszczu. To sprawia, że czyszczenie szafek kuchennych jest żmudną i uporczywą pracą – ale tylko wtedy, kiedy nie zna się tych sprawdzonych patentów!

Wszystkie te sklepowe detergenty, które obiecują nie zniszczyć Twoich mebli, okazują się być zbyt delikatne i tak naprawdę w ogóle nieskuteczne? Te silne zaś – wręcz odwrotnie – świetnie usuwają wszystkie zabrudzenia, ale po każdym użyciu zauważasz, że szafki są w coraz gorszym stanie? Na skutek tego - albo wcale nie jesteś w stanie doczyścić powierzchni, albo narażasz je na odbarwienia i zarysowania? Znajdź złoty środek w naturalnych domowych sposobach! Poradzą sobie nawet z grubą powłoką tłuszczu i brudu, a ani trochę nie zniszczą delikatnej powierzchni mebli.

Obraz

Jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu?

Ten sam tłuszcz, który gromadzi się na kuchence – osadza się też na meblach. Tych jednak nie możesz potraktować równie silnym detergentem, co palników! Nie możesz ryzykować, że się odbarwią lub rozwarstwią! Postaw na bezpieczne, domowe sposoby, które od lat sprawdzały się u naszych babć i prababć!

Woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń to najpopularniejszy domowy sposób!

Każdy dobrze wie, że ten płyn świetnie rozpuszcza tłuszcz! Takie połączenie jest najmniej inwazyjne i najbardziej bezpiecznie, co nie umniejsza jego skuteczności.

Obraz

Najskuteczniejsza broń w walce z tłuszczem – ocet!

Przelej go do butelki z atomizerem i dokładnie spryskaj zabrudzone fronty szafek. Rozłóż wcześniej pod nimi stare gazety – będą wyłapywać spływające z góry zabrudzenia. Odczekaj kilka minut, po czym przetrzyj meble czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Aby być pewnym co do dokładności czyszczenia, oraz wyeliminować ryzyko unoszenia się zapachu octu w kuchni – przemyj szafki czystą, ciepłą wodą i wytrzyj na sucho.

Czym czyścić meble kuchenne? Domową pastą z sody oczyszczonej!

Zmieszaj 4 dość kopiate łyżki sody z 1 litrem wody. W powstałej miksturze zamaczaj gąbkę i czyść szafki. Podobnie jak wcześniej – na koniec przemyj je wilgotną szmatką i wytrzyj.

Obraz

Szukasz sposobu, który poradzi sobie tam, gdzie nic wcześniej nie przyniosło efektu?

Zmieszaj 1 łyżkę wody amoniakalnej (kupisz ją w aptece) z 1 litrem wody. Zamocz ściereczkę w takim detergencie i dokładnie przecieraj całe szafki.

Jak wyczyścić szafki kuchenne na samej górze? Nie będziesz musiał się o to martwić, jeśli…

wyłożysz na ich wierzchu stare gazety. To one będą zbierać unoszący się kurz i brud oraz wchłoną cały tłuszcz! Szorowanie tego dość trudnodostępnego miejsca wcale nie będzie konieczne – wystarczy raz na jakiś czas wymieniać gazety na świeże.

Obraz

Genialny trik na to, aby (podczas smażenia) pryskający tłuszcz nie osadzał się na meblach i płytkach na ścianie!

Jeśli musisz usmażyć coś w głębokim tłuszczu, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że późniejsze czyszczenie najbliższego otoczenia patelni jest nieuniknione. Płytki na ścianie i podłodze, meble oraz przedmioty, które stały w pobliżu - pryskający tłuszcz będzie dla nich nieubłagalny i osadzi się na nich, tworząc bardzo trudną do usunięcia powłokę. Aby uniknąć tej żmudnej pracy, bądź sprytniejszy! Zanim przystąpisz do smażenia, przyczep do najbliższych kuchence powierzchni warstwę ręczników papierowych – będą niczym tarcza, która wchłonie wszystkie tłuste „opryski”.

Obraz

Testowałeś już te sprytne gadżety z Chin? Oszczędzają naprawdę masę pracy w kuchni!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także