Zrób to jeszcze w marcu, a mech zniknie z trawnika. Potem będzie za późno
Jak pozbyć się mchu z trawnika i cieszyć się pięknym zielonym kobiercem na swoim własnym podwórku? Pomoże w tym jeden zabieg.
16.03.2023 | aktual.: 20.03.2023 08:17
Trawa do idealnego wzrostu oraz rozwoju potrzebuje gleby o lekko kwaśnym odczynie (pH ok. 5,5-6,5). Natomiast jeżeli ziemia nagle staje się zbyt kwaśna, to na trawniku zauważysz rozwijający się mech oraz chwasty (zwłaszcza koniczyna oraz skrzyp polny). Dodatkowo same źdźbła zaczynają o wiele gorzej wyglądać. Stają się wiotkie, przerzedzone oraz żółkną. To dosadny znak, że musisz zatroszczyć się o stan swojego trawnika.
Sposób na mech na trawniku
Jeżeli pH gleby w ogrodzie staje się zbyt kwaśne (poniżej 5,5 pH), to musisz zrobić wszystko, aby je podwyższyć. Do tego celu wykorzystaj wapń. Ten mikroelement poprawi wygląd Twojego trawnika, sprawi, że jego system korzeniowy zacznie lepiej się rozwijać.
Wapnowanie:
- sprawi, że z trawnika zniknie mech oraz chwasty,
- gleba zyska lżejszą strukturę i napowietrzy się,
- wzbogaci ziemię w składniki mineralne i dzięki temu trawa nie będzie żywić się jedynie metalami ciężkimi,
- powoduje, że próchnica w glebie zlepia się w grudki, co ma pozytywne działanie na trawę.
Kiedy należy przeprowadzać wapnowanie?
Wapnowania nie przeprowadzaj bez potrzeby. Najpierw musisz się upewnić, czy pH gleby naprawdę się zakwasiło. Analizę stanu podłoża należy przeprowadzać raz na 2-3 lata. Wówczas też dowiesz się, czy koniecznie jest wapnowanie.
Jeżeli odczyn gleby faktycznie spadł poniżej 5,5 pH, to przystąp do zabiegu wapnowania. Możesz go wykonać w jednym z dwóch terminów:
- wczesną wiosną (od początku lutego do końca marca), czyli wtedy, kiedy trawa jeszcze nie zaczęła rosnąć,
- jesienią (od września do listopada), czyli wówczas, kiedy trawa już przestała rosnąć.
Czym wykonywać wapnowanie trawnika?
Do wapnowania przeznaczone są nawozy wapniowe węglanowe, które w swoim składzie mają tlenek wapnia. Zalicza się do nich kredę nawozową oraz dolomit.
Jak przeprowadzić wapnowanie trawnika?
Musisz pamiętać, że wapnowanie oraz nawożenie to dwie różne rzeczy. Dlatego odstęp między tymi zabiegami powinien wynieść minimum 3-4 tygodnie.
Przed wapnowaniem przeprowadza się również aerację (gęste nakłuwanie podłoża) i wertykulację (płytkie nacinanie gleby) trawnika.
Na zabieg wybierz dzień suchy, bezwietrzny i w miarę słoneczny. Wystrzegaj się jednak mrozów oraz upałów. Trawa nie powinna być także mokra. Nawóz możesz aplikować ręcznie lub za pomocą siewnika.