PoradyZwróć uwagę na tę jedną rzecz, a zmywarka będzie działać bezawaryjnie bardzo długo

Zwróć uwagę na tę jedną rzecz, a zmywarka będzie działać bezawaryjnie bardzo długo

jak wyczyścić uszczelkę w  zmywarce fot. freepik
jak wyczyścić uszczelkę w zmywarce fot. freepik

13.02.2023 17:49

Przekonaj się, jak wyczyścić uszczelkę w zmywarce i spraw, aby Twoje urządzenie długo działało bezawaryjnie. To bardzo ważny zabieg.

Kiedy czyścimy zmywarkę, to zwykle skupiamy się na filarach, obudowie, a także jej wnętrzu. Tymczasem na drzwiach znajduje się uszczelka, która spełnia bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim pełni rolę izolatora i sprawia, że woda podczas zmywania nie wycieka na zewnątrz. Dodatkowo dba o to, aby para wodna podczas suszenia się naczyń nie uchodziła ze zmywarki. W związku z tym musi pozostać sprężysta, czysta, a także powinna bardzo szczelnie przylegać do drzwi. Podobnie jak uszczelka w lodówce.

Jak wyczyścić uszczelkę w zmywarce? fot. freepik
Jak wyczyścić uszczelkę w zmywarce? fot. freepik

Jak wymyć uszczelkę w zmywarce?

Na zmywarkowej uszczelce potrafi gromadzić się kamień, a nawet reszki jedzenia. A to już pierwszy krok do rozwoju pleśni czy grzybów. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie czyścić uszczelkę. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

  • Osoby wyjątkowo odważne, a także odnajdujące się jako przysłowiowe złote rączki, mogą uszczelkę całkowicie zdjąć z drzwi. Jednak oczywiście pod warunkiem, że później będą w stanie odpowiednia ją założyć. Uszczelkę należy umyć wodą z dodatkiem detergentu. Wszelkie zagłębienia warto wyszorować szczoteczką.
  • Natomiast sposobem bezpieczniejszym jest umycie uszczelki bez jej zdejmowania. Wystarczy ściereczkę namoczyć wodą z dodatkiem detergentu i przetrzeć uszczelkę. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc przyda się szczoteczka do zębów. Jeżeli na uszczelce pojawiaj się kamień czy pleśń, to wówczas zastosuj ocet. Możesz nasączyć nim waciki i przyłożyć go do wyjątkowo uporczywych zabrudzeń czy pleśni. Następnie odczekaj godzinę i dokończ czyszczenie.
jak wyczyścić uszczelkę w zmywarce, fot. Freepik
jak wyczyścić uszczelkę w zmywarce, fot. Freepik

Jak wyczyścić panel sterowania?

Mało osób wie, że wymyć trzeba także panel sterowania. W końcu guziki dotykamy nie zawsze czystymi rękami. Często osadza się na nich tłuszcz czy brud. A zanieczyszczone przyciski potrafią nie działać prawidłowo. Panel możesz przetrzeć mokrą, antybakteryjną chusteczką. Natomiast jeżeli jest mocno zatłuszczony, to użyj wilgotnej ściereczki nasączonej detergentem.

W końcu mam suche naczynia po wyjęciu ze zmywarki! Wystarczył prosty trik!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także