Zżółknięte ramy okienne myję zawsze tą domową pastą. Przygotowanie jej trwa 5 minut
Dowiedz się jak wymyć zżółknięte ramy okienne i spraw, aby znowu czarowały swoją nieskazitelną bielą. Cały proces czyszczenia wcale nie jest trudny.
Dlaczego ramy okienne żółkną?
Obecnie większość osób posiada okna wprawione w białe, plastikowe ramy. Jednak wraz z upływem lat zdarza się, że one zwyczajnie żółkną. Za ten nieestetyczny nalot odpowiadają przede wszystkim warunki atmosferyczne. Winne są promienie słońca, deszcze, śnieg, a także obecny w atmosferze dym, kurz czy inne zanieczyszczenia.
Jak pozbyć się żółtego osadu z ram okiennych?
Jeżeli zauważysz nieestetyczne przebarwienia, to od razu zacznij działać. Zwłoka spowoduje, że plamy będzie jeszcze trudniej usunąć.
Przygotuj domowy detergent. Do butelki z atomizerem wlej:
- 90 ml octu spirytusowego,
- 120 ml wody,
- 30 ml soku z cytryny.
Całość dobrze wymieszaj i porządnie spryskaj ramy okienne. Następnie odczekaj ok. 20 minut. Po tym czasie weź wilgotną ściereczkę w mikrofibry i usuń pozostały nadmiar płynu.
Patent na domowy detergent do czyszczenia okiennych framug
Jeżeli plamy są wyjątkowo uporczywe i nie chcą dać się łatwo usunąć, to sięgnij po sodę oczyszczoną. Szklankę sody wymieszaj z ciepłą wodą oraz sokiem z cytryny. Powinieneś uzyskać pastę. Następnie nałóż ją na miękką gąbkę i przystąp do szorowania plam. Pamiętaj tylko, aby pasty nie trzymać zbyt długo na framudze, gdyż soda może przyspieszyć jej niszczenie.
Czym nie myć ram okiennych?
Na pierwszy rzut okna ramy PCV wydają się dość solidne oraz wytrzymałe. Jednak niektóre produkty zwyczajnie mogą je wypaczyć. Przede wszystkim do czyszczenia nie stosuj żadnych substancji żrących, chloru ani wybielaczy. Uważaj z mleczkami przeznaczonymi do czyszczenia, gdyż one mogą prowadzić do matowienia, a także odbarwienia plastiku. Co więcej ram nie wolna szorować szczotkami, druciakami czy zmywakami. Niewskazane jest również drapanie. Wszystko dlatego, że w skutek niewłaściwej pielęgnacji na ramach mogą pojawiać się rowki, zarysowania czy zagłębienia. W nich bez trudu gromadzi się brud oraz wszelkie zanieczyszczenia, które później jest bardzo trudno usunąć.