Newsy10 dziwnych wynalazków, które powstały 100 lat temu. Trudno zgadnąć do czego służyły

10 dziwnych wynalazków, które powstały 100 lat temu. Trudno zgadnąć do czego służyły

10 dziwnych wynalazków, które powstały 100 lat temu. Trudno zgadnąć do czego służyły
Katarzyna

25.12.2022 18:02, aktual.: 25.12.2022 19:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie można powiedzieć, że osoby z przeszłości były mniej kreatywne niż ludzie z dzisiejszych czasów. Wyobraźnia naszych przodków była na tyle bogata, że tworzyli oni rzeczy przeróżne - niektóre bardzo przydatne inne, przerażająco dziwne.

Oto niewielka kolekcja starych gadżetów, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak bezużyteczny staroć, chociaż miały bardzo przydatne zastosowanie.

#1 Co to za przedmiot?

Mechaniczny kalkulator

Oprócz tradycyjnego liczydła można było spotkać się z urządzeniem o nazwie Optima, które było używane do różnych obliczeń. Mechaniczny kalkulator powstał około 1900 roku w Niemczech.

#2 Co to za przedmiot?

Instagram/perfection_carvase
Instagram/perfection_carvase

Kulawka albo wazon samochodowy

Wygląda jak róg na wino, czy kieliszek bez nóżki, z którego trzeba wypić zawartość zanim się go odłoży ;) Przedmioty w tym stylu były też używane jako wazon na kwiaty, które przewoziło się w samochodzie. Rośliny mogły być też używane jako odświeżacz powietrza oraz dekoracja pojazdu.

#3 Co to za przedmiot?

Zabawkowa pralka

Z kolei ten mały przedmiot był niczym innym jak zabawką. Najprawdopodobniej małe dziewczynki mogły wyprać w nim ulubione sukienki lalek.

#4 Co to za przedmiot?

Amazon
Amazon

Widelec do robienia tostów

Brytyjczycy robili grzanki znacznie szybciej niż wynaleziono toster. Jednym ze sposobów było użycie tego o to widelca. Kawałek chleba należało nabić na widelec i przypalić nad ogniem.

#5 Co to za przedmiot?

Reddit/ropeeee
Reddit/ropeeee

Medalik na perfumy

Ten medalion w stylu vintage służył zarówno jako wisiorek, ale także jako mały pojemnik na perfumy. Wygląda na to, że nasi przodkowie potrafili połączyć piękno i funkcjonalność.

#6 Co to za przedmiot?

Wieczna pigułka

Być może najbardziej dziwaczną rzeczą w tej galerii starych przedmiotów jest pigułka, która która została wykonana z antymonu i nadaje się do wielokrotnego użytku. Przez kilka stuleci antymon był uważany za doskonały środek do oczyszczenia organizmu. Z jakiegoś powodu ten materiał po spożyciu nie zostawał strawiony i wychodził z organizmu w niezmienionej postaci. Ludzie otrzymali pojedynczą "wieczną pigułkę" dla całej rodziny, a co najbardziej zaskakujące, przekazali ją swoim spadkobiercom.

#7 Co to za przedmiot?

Urządzenie do obierania jajek

Autor zdjęcia napisał, że znalazł to urządzenie na podłodze XIX-wiecznego domu. Nie myśl jednak, że jest to jakieś narzędzie zbrodni. W rzeczywistości ten mały przedmiot pomagał pozbyć się skorupki z jajek ugotowanych na twardo.

#8 Co to za przedmiot?

Reddit/elsworth
Reddit/elsworth

Urządzenie do mierzenia głośności oklasków

Był używany w latach 1950 - 1960, kiedy to powstawały pierwsze programy telewizyjne typu talent show. Najbardziej popularną metodą głosowania były oklaski oraz krzyki, dlatego, aby każdy uczestnik był równo oceniony stworzono maszynę, która bezstronnie oceniała kto był lepszy.

#9 Co to za przedmiot?

Reddit/CharityJai
Reddit/CharityJai

Szpikulec na lód

Przed wynalezieniem domowych chłodziarek i zamrażarek, cały przemysł obracał się wokół sprzedaży lodu. Zimą zbierano go z powierzchni jezior, a następnie umieszczano w specjalnych lodowcach, gdzie można było przechowywać go przez cały rok, a stamtąd dostarczać do klientów w formie lodowego bloku. Haczyk widoczny na zdjęciu był używany zarówno do dzielenia bloku na mniejsze części jak i chwytania go bez dotykania rękami zimnej powierzchni.

#10 Co to za przedmiot?

Urządzenie do wybierania numeru

Pamiętasz może stare telefony stacjonarne z obrotową tarczą? Dzisiejsza młodzież pewnie nawet nie wie jak takie urządzenie wygląda, jednak nasi dziadkowie bardzo dobrze znali taki telefon. Aby łatwiej wybrać numer można było użyć specjalnej nakładki, którą należało umieścić na końcu długopisu lub ołówka, dzięki czemu nie nadwyrężało się swoich palców - w tym czasie kobiety mogły spokojnie czekać aż wyschną ich pomalowane paznokcie i wykręcić numer do przyjaciółki!

Korzystaliście może z któregoś z tych wynalazków?

Nie lubisz matematyki? Przydatne triki, które ułatwiają liczenie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także