PoradyLajfhaki100 razy skuteczniejszy nawóz do storczyków niż ten z czosnku

100 razy skuteczniejszy nawóz do storczyków niż ten z czosnku

nawóz do storczyka fot. genialne.pl
nawóz do storczyka fot. genialne.pl

19.08.2023 13:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki niezmiennie od lat mają swoich miłośników. Nic dziwnego, bo to piękne kwiaty, które urokliwie prezentują się na parapecie. Wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia, aby prawidłowo się rozwijały. Oto przepis na domowy nawóz do storczyka.

Storczyki są dość wymagającymi kwiatami, ale dobrze pielęgnowane, odwdzięczają się nowymi pędami. Ich odżywianie nie jest trudne, ale wymaga wiedzy i zastosowania odpowiednich nawozów aktywujących ich wzrost. Skorzystaj z naszej odżywki, a twoje orchidee będą zachwycać!

Czym nawozić storczyki?

Nawożenie storczyków ma swoje określone zasady. Trzeba ich przestrzegać i stosować konkretne preparaty, aby prawidłowo rośliny mogły się rozwijać. W innym wypadku, jeśli popełnimy błąd, rezultat będzie odwrotny, a orchidee może być ciężko uratować. Te piękne i bardzo popularne kwiaty potrafią się naprawdę porządnie odwdzięczyć za dobre nawożenie, wypuszczając sporo pędów. Tym bardziej warto je dokarmiać. Pamiętaj, aby wobec nich nie stosować zwykłych nawozów do roślin doniczkowych uprawianych w ziemi. Wiele osób ostrzega też przed tzw. pałeczkami nawozowymi, które są jedynie chwytem marketingowym i często powodują palenie się korzenia. Najlepsze są nawozy nieorganiczne, inaczej mineralne, bogate choćby w azot oraz organiczne, czyli pochodzenia naturalnego. Taką odżywkę, zamiast kupować, możesz za grosze zrobić samodzielnie w domu. To nic trudnego!

Purple phalaenopsis orchid flower
Purple phalaenopsis orchid flower

Przepis na domowy nawóz do storczyka

Nasza receptura zawiera w sobie tylko dwa składniki: papryczki chilli i wodę. Nie jest też skomplikowana w przygotowaniu. Dlatego z pewnością sobie z nią poradzisz. Oto instrukcja:

 • weź 2 papryczki chilli,
 • pokrój je na małe kawałki,
 • wrzuć do kielicha blendera,
 • zalej litrem wody,
 • zblenduj na papkę,
 • przecedź do naczynia,
 • dolej 2 litry samej wody,
 • delikatnie zamieszaj,
 • przelej do butelki z atomizerem,
 • lekko wstrząśnij,
 • spryskuj liście z obu stron roztworem,
 • stosuj 1-2 razy w miesiącu,

Przygotowany nawóz dostarczy im potrzebnego azotu, potasu i fosforu. Wzmocni układ odpornościowy roślin, sprawi, że liście będą mocne i zdrowo zielone. Zadziała też prewencyjnie przed chorobami i szkodnikami. Nawóz ten możesz też stosować bezpośrednio do korzeni - polewając je obficie lub namaczając przez 30 minut. Nawoź tą metodą raz na 2 tygodnie. Po takiej odżywcze storczyki będą rozwijać się i wypuszczać nowe pędy jak szalone! U nas ten naturalny nawóz do storczyków sprawił się znakomicie.

phalaenopsis orchid flower
phalaenopsis orchid flower
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także