PoradyLajfhakiJeśli o tym zapomnisz, korzenie storczyka mogą się połamać podczas przesadzania

Jeśli o tym zapomnisz, korzenie storczyka mogą się połamać podczas przesadzania

jak przesadzić storczyka fot. freepik
jak przesadzić storczyka fot. freepik

30.07.2023 16:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyki mają opinię bardzo wymagających w uprawie kwiatów. Jednak przesadzanie storczyków nie jest tak trudne, jak się wydaje i zajmie nie wiele czasu. Podpowiadamy jak przesadzić storczyka.

Kwiaty te należą do bardzo popularnych i znajdują się na parapetach wielu domów oraz uchodzą za niezwykle eleganckie. Dlatego warto przesadzać je wtedy, kiedy system korzeniowy jest bardzo rozbudowany lub kiedy roślina padnie ofiarą ataku szkodników. Przesadza się też storczyki wtedy, gdy rozłoży się ich podłoże.

Jak często przesadzać storczyka?

Storczyki należy przesadzać średnio co 2 lata od wczesnej wiosny do nawet późnej jesieni. Ten czas jest dla storczyka najbardziej dogodny ze względu na dużą dawkę słońca, które pomaga mu w regeneracji. Można także przesadzać storczyki, które kwitną. Jednak musimy pamiętać o tym, że każde przesadzanie jest dla rośliny szokiem, który zaburza jej rozwój. Mimo wszystko warto zaczekać na czas, w którym roślina przekwitnie lub odciąć kwiaty. Ponieważ kwitnienie jest bardzo wymagającym dla storczyka procesem, a bez kwiatów regeneracja rośliny będzie szybsza.

jak kupić zdrowego storczyka, fot. getty images
jak kupić zdrowego storczyka, fot. getty images

Do jakiego podłoża i doniczki przesadzić storczyka?

Przed przesadzaniem warto zaopatrzyć się w specjalną ziemię do sadzenia storczyków. Nie warto używać do tej czynności zwykłej ziemi ogrodniczej, bo będzie ona powodowała obumieranie kwiatu. W każdym sklepie ogrodniczym znaleźć możemy odpowiednie dla naszych storczyków podłoża oraz nawozy. W mieszance do storczyków znajduje się: węgiel drzewny, kora sosny, grube włókna torfowca nowozelandzkiego i łupina orzecha kokosowego. Najlepiej sprawdzi się doniczka plastikowa, która będzie miała w sobie dziurki. Dzięki temu nadmiar wody podczas podlewania będzie wypływał do osłonki, a roślina przyjmie jej tylko tyle, ile potrzebuje.

liście storczyka marszczą się, fot. Freepik
liście storczyka marszczą się, fot. Freepik

Jak w prosty sposób przesadzić storczyka?

Na początku przygotuj doniczkę, a na jej dnie wysyp warstwę drenażową np. keramzyt. Namocz storczyka, aby korzenie napiły się wody. Przesuszone korzenie podczas wyjmowania mogą się połamać! Teraz wyjmij delikatnie kwiat ze starej doniczki, przyciskając jej ścianki. Jest to najlepszy moment na sprawdzenie systemu korzeniowego rośliny. Gdy widzimy zgniłe lub suche pędy, odcinamy je. Po takim zabiegu warto odczekać kilka minut, aby rany po cięciu mogły się zasklepić. Następnie możemy przystąpić do kolejnego etapu przesadzania. Zwijamy korzenie storczyka w nowej doniczce i przysypujemy ziemią. Na koniec podlewamy naszego storczyka (jeśli korzenie były zdrowe).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także