Porady3 błędy, które skracają okres żywotności klimatyzacji w aucie. Pewnie też je popełniasz

3 błędy, które skracają okres żywotności klimatyzacji w aucie. Pewnie też je popełniasz

błędy przy używaniu klimatyzacji, fot. Genialne
błędy przy używaniu klimatyzacji, fot. Genialne
Manuel

06.06.2023 09:19

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy używaniu klimatyzacji w samochodzie? Wskażemy ci, co być może robisz nie tak. Wytłumaczymy też, dlaczego powinieneś zachować się inaczej i jakie to może przybrać skutki. Warto zmienić niektóre swoje nawyki, jeśli dzięki temu nasza klima będzie działała sprawniej.

Klimatyzacja to system dużo bardziej zaawansowany niż zwykłe dmuchawy i być może dlatego nie wszyscy tak do końca radzą sobie z jego używaniem. Warto znać w tym przypadku kilka podstawowych zasad, bo dzięki nim wydłużymy żywotność naszej klimatyzacji.

Najczęstsze błędy popełniane przy używaniu klimatyzacji w aucie

Oto błędy, które popełnia większość użytkowników. Nawet nie wiedzą, że przysparzają sobie tym kłopotu. Czy ty też:

  • włączasz klimatyzację od razu?

Wiele osób zaraz po odpaleniu samochodu od razu włącza klimatyzację. Zdaniem ekspertów najpierw powinniśmy przewietrzyć wnętrze auta, szeroko otwierając wszystkie okna lub drzwi. Następnie dobrze jest ruszyć naszym pojazdem jeszcze z otwartymi oknami. Dopiero po kilku sekundach zamknij je i włącz klimę. Dzięki tym zabiegom znacząco zmniejszysz obciążenie sprężarki, a twojej klimie będzie dużo łatwiej pracować.

błędy przy używaniu klimatyzacji, fot. freepik
błędy przy używaniu klimatyzacji, fot. freepik
  • ustawiasz klimatyzację na maksa?

Podczas upałów większość ludzi ustawia swoją klimatyzację na maksymalne chłodzenie. Nie jest to dobre ani dla naszego urządzenia, ani dla zdrowia. Klimy montowane w samochodach zazwyczaj bardzo szybko się zużywają, gdy ciągle działają na najwyższych obrotach. Bierze się to z tego, że ich sprężarki nie należą zwykle do najsilniejszych, więc po prostu nie wyrabiają przy takim trybie działania. Bardzo szybkie, gwałtowne schłodzenie temperatury w naszym pojeździe nie jest również dobre dla naszego zdrowia — nasze ciało może doznać szoku i jest ryzyko, że bardzo łatwo nabawisz się przeziębienia.

  • nie używasz klimatyzacji poza okresem letnich upałów?

Klimatyzacja w twoim aucie, tak jak wiele innych urządzeń, wymaga konserwacji. W tym przypadku jest to bardzo proste — musisz ją po prostu od czasu do czasu włączyć także poza letnim sezonem. Ten zabieg zapewnia odpowiednie, regularne i automatyczne smarowanie sprężarki. Większość kierowców jednak tego nie robi, bo po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, że powinni.

błędy przy używaniu klimatyzacji, fot. freepik
błędy przy używaniu klimatyzacji, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także