PoradyLajfhaki4 domowe sposoby na usuwanie nieprzyjemnego zapachu potu z ubrań. Ratują mnie w lecie

4 domowe sposoby na usuwanie nieprzyjemnego zapachu potu z ubrań. Ratują mnie w lecie

jak usunąć zapach potu z ubrań fot. freepik
jak usunąć zapach potu z ubrań fot. freepik

18.06.2023 11:44

Pocenie się to całkowicie normalna reakcja organizmu, ale często nie chcemy, żeby było ono widoczne, a najlepiej nie pojawiało się w ogóle. Mimo to na ubraniach, szczególnie wiosną i latem, pozostają zabrudzenia oraz nieprzyjemna woń, które są niezwykle trudne do usunięcia. Podpowiadamy, jak usunąć zapach potu z ubrań.

Gruczoły, które znajdują się pod pachami, uwalniają cząsteczki m.in. białka. Przyciągają one bakterie, które powodują przykry zapach. Wraz z potem zostaje on na ubraniach. Dlatego bardzo często prawidłowa higiena lub dezodorant nie są w stanie uchronić nas przed charakterystycznym zapachem potu.

Jak usunąć zapach potu z ubrań?

  • Soda oczyszczona to środek, który szybko pochłania wszelkie zapachy. Wystarczy zmieszać dwie łyżki sody z wodą tak, aby powstała gęsta pasta. Następnie nałóż ją w miejsca na ubraniu, z których wyczuwalny jest pot (np. pod pachami) i pozostaw na maksymalnie 1 godzinę. Po tym czasie wypłucz materiał w czystej wodzie, a na koniec upierz w pralce jak zazwyczaj. Sposób ten zneutralizuje także przykry zapach z butów, jeśli wsypiesz wieczorem do ich środka ten specyfik.
  • Mydłomarsylskie jest naturalnym i ekologicznym preparatem, który w swoim składzie zawiera oliwę z oliwek. Wystarczy wetrzeć je w namoczony materiał i pozostawić na około 30 minut, a następnie spłukać wodą. Potem trzeba wyprać ubranie w pralce, a z pewnością przykry zapach zniknie. Warto dodać, że mydło marsylskie ma właściwości zmiękczające tkaniny.
  • Sodakalcynowana jest propozycją ekonomiczną, która ma właściwości odtłuszczające, przez co skutecznie usunie wszystkie plamy z potu. Wystarczy rozcieńczyć około pół szklanki sody w gorącej wodzie, a następnie namaczać w mieszance ubrania przez 2 godziny. Na koniec trzeba wypłukać je w zimnej wodzie i uprać w pralce.
Zapach potu jak wyprać, fot. freepik
Zapach potu jak wyprać, fot. freepik

Pozostała metoda usuwania zapachu potu

Równie skutecznym środkiem, który sprawnie pozbędzie się zapachu potu, jest płyn do naczyń. Specyfik ten jest zalecany do ubrań delikatnych i kolorowych narażonych na odbarwienie. Do przygotowania wystarczy 1 łyżka płynu do naczyń oraz 1 litr ciepłej wody, w którym należy zanurzyć śmierdzące ubranie na pół godziny. Na koniec wystarczy wypłukać je w wodzie i pozostawić do wyschnięcia.

Jak usunąć zapach potu z ubrań? Fot. Genialne.pl
Jak usunąć zapach potu z ubrań? Fot. Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także