PoradyLajfhaki4 sposoby na irytujące chwasty na kostce brukowej

4 sposoby na irytujące chwasty na kostce brukowej

Jak usunąć chwasty na kostce fot. getty images
Jak usunąć chwasty na kostce fot. getty images

17.05.2023 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chwasty sieją się samoistnie i wpływają na estetyczność trawnika czy kostki brukowej. Wzbudzają niejednokrotnie irytację. Walka z nimi bywa żmudna.  Podpowiadamy, jak usunąć chwasty na kostce, aby jej nie zniszczyć i pozbyć się tych roślin na dobre.

Powodem, dla którego chwasty pojawiają się w szczelinach kostki brukowej, jest wilgoć. Dzieje się też tak, kiedy kostka brukowa nie jest regularnie czyszczona. Ręczne wyrywanie chwastów jest syzyfową pracą, a  środkami chemicznymi może ją uszkodzić. Sprawdź nasze 4 sztuczki na chwasty w szczelinach kostki brukowej.

Jak usunąć chwasty na kostce?

Chwasty pojawiające się na płytkach brukowych nie są raczej ich ozdobą. Bardziej szpecą i sprawiają, że ogród i kostka tracą na estetyce. Są też uciążliwe w usunięciu. Nie tylko często powracają, ale też podczas ich usuwania trzeba uważać, aby nie zniszczyć kostki brukowej. Co zatem zrobić, aby pozbyć się ich na dobre? Mamy dla Ciebie 4 skuteczne sztuczki na chwasty pojawiające się na kostce brukowej. Do ich zastosowania, nie będziesz musiał używać żrącej chemii!

Naturalny oprysk na chwasty działa bardzo skutecznie. Fot. Getty Images
Naturalny oprysk na chwasty działa bardzo skutecznie. Fot. Getty Images

Usuwanie chwastów - 4 sprawdzone metody

Przedstawione przez nas patenty zapobiegają pojawianiu się chwastów. Niektóre mogą wydać Ci się kontrowersyjne, ale naprawdę działają! Oto 4 sztuczki na zielsko:

Skrobak. Chociaż użycie skrobaka jest żmudne, uchroni on kostkę brukową przed zniszczeniem. Po prostu zeskrob chwasty ze szczelin. W przypadku większych odległości między szczelinami możesz użyć też wyrywacza do chwastów. Najlepiej robić to po deszczu, kiedy gleba jest luźniejsza, a zielsko łatwiejsze do usunięcia.

Myjka ciśnieniowa. Użycie myjki ciśnieniowej usuwa chwasty ze szczelin. Nie niszczy ona ani roślin, ani trawy wokół, ani też samej kostki. Jest też wygodniejsza niż zastosowanie skrobaka. Najlepiej do usuwania chwastów ustaw myjkę pod kątem 45 stopni i użyj letniej wody, którą skieruj bezpośrednio na chwasty.

ocet na chwasty fot. getty images
ocet na chwasty fot. getty images

Palnik gazowy. Wypalanie chwastów to nieco kontrowersyjna metoda, ale dość popularna. Stosuje się do tego palnik gazowy. Ogień kieruje się bezpośrednio na chwasty i usuwa się je po kilku dniach. Jednak ta metoda ma wady - szkodzi środowisku i kostce brukowej. Ważne, aby przy używaniu palnika usunąć materiały łatwopalne i samemu zabezpieczyć się przed poparzeniem. Dobrze jest mieć obok wiadro z wodą.

Zamiast chemii użyj gorącej wody! Chociaż środki chemiczne kuszą szybkim działaniem, nie są obojętne wobec kostki. Dlatego bezpieczniej będzie zastosować do ich pozbycia się gorącą wodę. Wylewaj ją bezpośrednio na zielsko, a następnie usuń zielsko ze szczelin kostki brukowej. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także