PoradyLajfhakiTen produkt z kuchni sprawi, że kostka brukowa będzie wyglądać jak nowa. Bez karchera!

Ten produkt z kuchni sprawi, że kostka brukowa będzie wyglądać jak nowa. Bez karchera!

Chodnik w ogrodzie czy na podjeździe nie tylko ułatwia poruszanie się, ale również stanowi ważny element wystroju przydomowej przestrzeni. Aby zawsze pięknie wyglądał, należy o niego odpowiednio dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie umyć kostkę brukową.

Ten produkt z kuchni sprawi, że kostka brukowa będzie wyglądać jak nowa. Bez karchera!

Kostka brukowa nie jest materiałem trudnym w utrzymaniu. Przy odpowiedniej pielęgnacji będzie nam służyć przez długie lata i zawsze świetnie się prezentować. Warunkiem jest regularne usuwanie plam i zabrudzeń, a także chwastów. Chcesz wiedzieć, jak umyć kostkę brukową? Zajrzyj do kuchennej szafki, ponieważ tam znajdziesz najbardziej potrzebny produkt.

Jak często myć kostkę brukową?

Gruntowne mycie kostki brukowej powinieneś przeprowadzić trzy razy w roku - wiosną, latem oraz jesienią. To podstawa zapewniająca jej ładny wygląd. Jeśli na chodniku pojawią się plamy z oleju lub inne poważniejsze zabrudzenia, najlepiej jest reagować na nie od razu, zanim wsiąkną w materiał. Później trudno będzie się ich pozbyć. Doraźnych działań wymagają również chwasty i porosty pojawiające się na kostce brukowej. Reaguj od razu, gdy wyrosną. W niektórych przypadkach do całkowitego usunięcia zielska konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie zabiegu.

Jak umyć kostkę brukową? Fot. Getty Images
Jak umyć kostkę brukową? Fot. Getty Images

Jak myć kostkę brukową?

Liście oraz piasek z łatwością usuniesz z kostki brukowej z pomocą zwykłej miotły. Na poważniejsze zabrudzenia możesz zastosować myjkę ciśnieniową. Jeśli nie masz takiego sprzętu, nie musisz się jednak martwić, doskonałym sposobem na utrzymanie chodnika w ogródku oraz przed domem w czystości jest trik z octem.

  • Ocet wymieszaj z wodą w proporcji 2:1.
  • Obficie spryskaj mieszanką kostkę brukową.
  • Jeśli na kostce znajdują się plamy, pleśń oraz grzyby, możesz zetrzeć je szczotką z metalowym włosiem. Chwasty zostaw aż same uschną pod wpływem mieszanki wody i octu oraz promieni słonecznych.
  • Oprysk na chwasty powtarzaj raz w tygodniu w słoneczny, bezwietrzny dzień. Rób to dopóki całkowicie nie uschną.

Dlaczego warto myć kostkę brukową octem?

Ocet doskonale sprawdza się jako środek do mycia kostki brukowej. Po pierwsze, jak wspomnieliśmy, wpływa wysuszająco na chwasty. Doskonale sprawdza się w walce z perzem, mchem oraz trawą łąkową. Jego zaletą jest to, że nie zmienia właściwości gleby, w którą wsiąka (nie zmienia pH), dzięki czemu nie musisz obawiać się o rośliny, które rosną obok chodnika (uważaj jedynie, by ich przypadkiem nie spryskać roztworem wody i octu, ponieważ mogłyby uschnąć). Ocet jest również niezawodny w usuwaniu z kostki brukowej plam z tłuszczu, benzyny czy oleju silnikowego.

Jak umyć kostkę brukową? fot. Getty Images
Jak umyć kostkę brukową? fot. Getty Images

3 pomysłowe rozwiązania DLA FANÓW ROŚLIN