5 powodów, dla których twoja hortensja nie zakwitła w tym roku
Hortensja to popularna roślina ogrodowa. Duże, barwne kwiatostany sprawiają, że jest piękną ozdobą, nic dziwnego, że nie przestaje być modna. Zdarzyć się może, że pomimo pielęgnowania jej nie rozwija się prawidłowo. Oto dlaczego hortensja nie kwitnie.
Okazuje się, że brak kwitnienia nie oznacza od razu złej pielęgnacji, czy jakichkolwiek zaniedbań. Powód może okazać się zgoła inny. Wyjaśniamy, co jest przyczyną.
Dlaczego hortensja nie kwitnie?
Przyczyn takiego stany może być kilka. Jeśli zauważasz, że tak się dzieje, nie myśl, że jesteś od razu złym ogrodnikiem, bo może to być niezależne od ciebie. Jedną z przyczyn, dlaczego hortensja nie kwitnie, jest jej odmiana. Nie wszystkie kwitną w tym samym czasie. Dlatego sadząc ją, najpierw dowiedz się, jaką odmianę zasadzasz, wtedy będziesz pewny, jakim okresie zakwitnie. Co więcej, wiele zależy też od klimatu. Jeśli zdarzyło ci się kupić hortensję ozdobną w doniczkach, musisz wiedzieć jedno, że nie zakwitnie ona ponownie. Mało tego, sztucznie wymuszono na takich roślinach szybsze kwitnienie za pomocą nawozu zmuszone do wczesnego kwitnienia, dlatego są po prostu przenawożone, dodatkowo nie mają odporności na czynniki klimatyczne. Jeśli zasadziłeś w ogrodzie hortensję, która nie jest przystosowana do twoich warunków klimatycznych, nadejście wiosennych przymrozków może zahamować wypuszczanie pąków kwiatowych, a nawet zabić roślinę. Dlatego warto obserwować pogodę.
Inne powody braku kwitnienia
Jeśli zauważysz, że zbliżają się przymrozki, ochroń hortensję na noc płótnem, prześcieradłami lub kocami. Możesz też do tego użyć specjalnej włókniny. Rano należy zdjąć ochronę i zakładać ją wyłącznie w razie potrzeby. Brak kwitnienia może być też wynikiem zbyt małego nasłonecznienia w ciągu dna. Hortensja wymaga oświetlenia od 3 do 4 godzin dziennie. Źle dobrana gleba - nie o kwaśnym odczynie pH oraz brak nawożenia odżywkami zawierającymi fosfor, też mogą doprowadzić do wstrzymania kwitnienia lub całkowitego jego zaniechania. Pamiętaj też, że nowo posadzona hortensja musi mieć czas na zadomowienie się w twoim ogrodzie, a to wymaga czasu i może roślinie zająć nawet kilka lat. Dlatego bądź cierpliwy i zapewnij jej wszystkie warunki, których potrzebuje do odpowiedniego rozwijania się. Odwdzięczy ci się w przyszłości wieloma pędami.