PoradyDziwiłam się, że moja hortensja nie kwitnie. Nie wiedziałam, że popełniam 1 z tych błędów

Dziwiłam się, że moja hortensja nie kwitnie. Nie wiedziałam, że popełniam 1 z tych błędów

Hortensja nie kwietnie, jeśli jest nieodpowiednio pielęgnowana. Fot. Freepik
Hortensja nie kwietnie, jeśli jest nieodpowiednio pielęgnowana. Fot. Freepik
28.07.2023 10:31

Krzewy hortensji zachwycają pięknymi, barwnymi kwiatostanami. Są jednak dość wymagające, dlatego musisz bardzo uważać, by nie popełnić błędu w pielęgnacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, może okazać się, że hortensja nie kwitnie.

Hortensje pięknie się prezentują, dlatego są chętnie sadzone w ogrodach. Kwitną od połowy lata, ale tylko przy odpowiednich warunkach. Podpowiadamy, jakich błędów unikać, by krzew obsypał się kwiatami.

Jakich warunków potrzebują hortensje?

Każda odmiana hortensji ma nieco inne wymagania stanowiskowe oraz pielęgnacyjne. Wszystkie należy sadzić w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Natomiast sposób dbania o krzewy będzie mocno uzależniony od tego, czy masz w ogrodzie hortensje ogrodowe, piłkowane, bukietowe, dębolistne, czy może pnące. Niektóre potrzebują więcej słońca, inne nie są pod tym względem tak wymagające. Różne odmiany mają również nieco inne potrzeby związane z podlewaniem i różnie reagują na mrozy. Jeśli twoja hortensja nie kwitnie, przyczyny mogą być więc różne w zależności od tego, który gatunek uprawiasz.

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Fot. Freepik
Dlaczego hortensja nie kwitnie? Fot. Freepik

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Błędy w sadzeniu

Jak wspomnieliśmy, brak kwiatów na krzaku hortensji może mieć różne przyczyny.

  • Jeśli hortensja nie kwitnie, winna może być nieodpowiednia jakość podłoża. Najlepsza jest gleba żyzna, przepuszczalna, próchnicza i wilgotna. Ziemia ciężka i gliniasta może spowodować brak kwitnienia.
  • Hortensje potrzebują ziemi o lekko kwaśnym pH. Jeśli odczyn będzie nieodpowiedni, roślina nie zdoła pobrać niezbędnych składników odżywczych. Może to prowadzić do różnych chorób, które uniemożliwiają rozwinięcie kwiatów.
  • Nie wszystkie odmiany hortensji dobrze znoszą mrozy. Jeśli delikatniejsza odmiana (np. hortensja ogrodowa, piłkowana lub kosmata) nie była zabezpieczona przed zimnem, pąki kwiatowe wypuszczone w poprzednim sezonie mogły przemarznąć.

Przez jakie błędy pielęgnacyjne hortensja nie kwitnie?

Właściwa pielęgnacja hortensji to podstawa, jeśli chcesz doczekać się wysypu pięknych, kolorowych kwiatów. Jeśli się nie pojawiły, prawdopodobnie popełniłeś jakiś błąd.

  • Problem może wynikać z niewłaściwego nawożenia. Nawóz bogaty w azot pobudzi roślinę do wzrostu, ale nie do kwitnienia. Aby pojawiły się kwiaty, musisz dostarczyć hortensji odżywkę z fosforem.
  • Hortensje są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Jeśli dostarczyłeś roślinie za mało wody, kwitnienie będzie słabe lub w ogóle nie wystąpi.
  • Jak wspomnieliśmy, hortensje mają różne wymagania co do nasłonecznienia. Większość dobrze radzi sobie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Hortensja bukietowa preferuje jednak mocno słoneczne miejsca. Brak odpowiedniej ilości światła może zahamować kwitnienie.
  • Brak kwiatów może wynikać również z nieodpowiedniego przycięcia rośliny. Hortensje ogrodowe kwitną na pędach zeszłorocznych. Jeśli przez przypadek je usunąłeś, nie masz co liczyć na pojawienie się kwiatów.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także