PoradyLajfhaki5 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze z dymu papierosowego

5 roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze z dymu papierosowego

rośliny które pochłaniają dym z papierosów w twoim domu, fot. freepik
rośliny które pochłaniają dym z papierosów w twoim domu, fot. freepik

10.08.2023 18:00

Czy wiesz, że istnieją rośliny, które pochłaniają dym z papierosów? Poza doskonałym uzupełnieniem aranżacji mogą być niczym filtr na toksyczne substancje, które unoszą się w twoim domu.

Dom bez roślin wydaje się smutny i szary. Choć jedna doniczka w pomieszczeniu znacznie ożywia wnętrze i sprawia, że staje się przytulniejsze. Okazuje się, że istnieją pewne gatunki, które potrafią również oczyszczać powietrze z toksyn. Warto się tym zainteresować i zainwestować w parę z nich.

Zanieczyszczone powietrze to mały zabójca

Czy wiesz, że zanieczyszczone powietrze potrafi tragicznie wpłynąć na kondycje naszych płuc, a nawet wywołać ciężkie choroby układu oddechowego? Nie mówimy już o samym smogu, który zimą zabija tysiące osób na całym świecie, a o dymie papierosowym, który dobrowolnie przyjmujemy. Nie musisz być czynnym palaczem, by wdychać niebezpieczne związki do wnętrza organizmu. Wystarczy, że twoi palący znajomi wpadną z wizytą raz w miesiącu, a ty nie masz serca wyganiać ich na zewnątrz, gdy chcą zapalić. Dym jeszcze przez długie tygodnie będzie mieszkał w twoim domu. Ciekawostką jest, że związki zawarte w papierosach można znaleźć w takich produktach jak: kleje, lakiery, rozpuszczalniki czy płynach do dezynfekcji. Są to między innymi: formaldehyd, amoniak, nikotyna, dwutlenek węgla i mnóstwo dziwnych nazw, które nie wróżą nic dobrego. Najlepiej trzymać się z dala od papierosów.

rośliny, które pochłaniają dym z papierosa fot. freepik
rośliny, które pochłaniają dym z papierosa fot. freepik

Rośliny, które pochłaniają dym z papierosów

Jeśli masz w domu jakiś zielonych przyjaciół, to najprawdopodobniej któreś z nich stale oczyszcza twoje powietrze ze zbędnych toksyn. Pierwsza propozycja to skrzydłokwiat, który ostatnio cieszy się niemałą popularnością w Polskich domach. Ma piękne białe kwiaty i bujne liście, ale bywa nieco kapryśny w kwestii pielęgnacji. Kolejny to zielistka, a za nią dwa rodzaje dracen: deremeńska i obrzeżona. Zarówno jedna, jak i druga jest bardzo popularną rośliną liściastą. Na uwagę również zasługuje fikus benjamina, którego liście nieco przypominają laur. Jeśli zaś chodzi o rośliny z kwiatami, to z pewnością trzeba wyróżnić gerberę i anturium Andreeg. Lista kwiatów jest długa i z pewnością można do niej dopisać jeszcze wiele innych gatunków.

rośliny które pochłaniają dym z papierosów w twoim domu, fot. freepik
rośliny które pochłaniają dym z papierosów w twoim domu, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także