PoradyLajfhakiTen sposób na ślimaki nagie w ogrodzie uratuje Twoje uprawy

Ten sposób na ślimaki nagie w ogrodzie uratuje Twoje uprawy

co na ślimaki domowe sposoby fot. getty images
co na ślimaki domowe sposoby fot. getty images
28.04.2023 08:18, aktualizacja: 01.05.2023 08:55

W naszych ogrodach bytują dwa typy ślimaków. Pierwszy to ten posiadający skorupki i drugi bez tzw. "domku", inaczej określany, jako ślimak nagi. Te ostatnie potrafią wyrządzić wiele szkód w uprawach. Jeśli zastanawiasz się, co na ślimaki - domowe sposoby będą skutecznym rozwiązaniem.

Żyzna i wilgotna gleba to idealne środowisko dla ślimaków. Najczęściej żyją w gęstych i cienistych zaroślach - tam chronią się przed słońcem. Niestety obecność nagich ślimaków nie wróży nic dobrego - zazwyczaj jest to zagrożenie dla naszych kwiatów i upraw. Dowiedz się, co zrobić, aby ich się pozbyć.

Co robić, kiedy pojawią się ślimaki w ogrodzie?

Nasz ogród to nie tylko uprawy warzyw, ziół czy kwiatów, to również szkodniki. W ogrodowej przestrzeni może być ich naprawdę wiele. Należą do nich: nornice, owady, krety, pędraki, a także ślimaki. Wyrządzają one wiele szkód, choćby w postaci wygryzionych dziur w liściach i owocach. Nie przejdą też obojętnie przed płatkami kwiatów, a nawet korzeniami roślin! Nagie ślimaki z naszego ogrodu robią sobie stołówkę i nie wahają się w niej posilać ze smakiem. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

sposób na ślimaki w ogrodzie fot. getty images
sposób na ślimaki w ogrodzie fot. getty images

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Ślimaki w ogrodzie żerują nocą i po deszczowym dniu. Dlatego początkowo może wydawać Ci się, że ich nie ma. W słoneczne dni, podczas kiedy wykonujesz prace pielęgnacyjne - ukrywają się. O ich obecności przekonasz się dopiero po szkodach, jakie wyrządziły w nocy. Uciążliwe są wiosną, chociaż ich żerowanie można zauważyć aż do jesieni. Do ich pozbycia się można użyć gotowych preparatów, które kupisz w sklepie ogrodniczym. My jednak mamy dla Ciebie domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie - to tańsze i równie skuteczne rozwiązanie.

Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Fetty Images
Co na ślimaki bez skorupy? Fot. Fetty Images

Zrób to, a pozbędziesz się ślimaków na dobre! 5 trików ogrodowych!

Zastosuj proponowane przez nas domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie - nie wydasz na sklepowe środki ani złotówki! Szkodniki znikną w mig, a Twoje rośliny będą mogły bezpiecznie się rozwijać. Oto 5 trików ogrodowych, które warto, abyś wykorzystał:

Usuwaj naturalne kryjówki ślimaków

Koś regularnie trawę, wyrywaj chwasty, szczególnie pokrzywy i usuwaj resztki gałęzi czy roślin. To naturalne schronienie dla nagich ślimaków. W słoneczne dni przekopuj też płytko motyką ziemię - tym sposobem wydostaniesz jaja ślimaków. Wyschną one na ziemi i nic się z nich nie wykluje.  

Podlewaj rośliny tylko rano

Podlewanie roślin rano nie stworzy warunków dla ślimaków - wieczorne przyciągnie je.  Jak już mówiliśmy, żerują one w nocy i po opadach deszczu. Po podlaniu rano ziemia zdąży wyschnąć do wieczora, to uchroni uprawy przed atakiem tych szkodników.

Twórz naturalne bariery przeciwko ślimakom

Jeśli zauważysz, że ślimaki w ogrodzie żerują na Twoich roślinach - rozsyp naturalne przeszkody. Wykorzystaj do tego pokruszone skorupki jajek i popiół drzewny, dobre będą też trociny i drobne kamyki. Przez taką barierę nie będą w stanie się przedostać, jeśli będzie odpowiednio szeroka.

pułapki na ślimaki, fot. Unsplash
pułapki na ślimaki, fot. Unsplash

Posadź rośliny, które je odstraszą

rośliny, które naturalnie odstraszają ślimaki w ogrodzie. Dlatego, aby się ich pozbyć, posadź: szałwię lekarską, majeranek, trybulę ogrodową, czosnek, gorczycę, cebulę zwyczajną. Będziesz zadowolony z rezultatu!

Zrób pułapkę na ślimaki domowej roboty

Najłatwiejszy sposób na zrobienie pułapki ślimaki to poukładanie starych desek, w taki sposób, aby stworzyć pod nimi miejsce wilgotne i zacienione. Pod spód włóż jakąś przynętę, która je zwabi - np. liście sałaty. Będą do nich lgnąć, szukając pożywienia i schronienia. Każdego dnia rano spod desek będziesz wyciągał ich gromadę - w taki sposób zmniejszysz ich populację w swoim ogrodzie.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także