NewsyWielka Brytania! 9 najdziwniejszych różnic między Polską a Zjednoczonym Królestwem

Wielka Brytania! 9 najdziwniejszych różnic między Polską a Zjednoczonym Królestwem

Różnice między Polską a Wielką Brytanią Fot. Facebok/VVStrygg
Różnice między Polską a Wielką Brytanią Fot. Facebok/VVStrygg
Mateusz Zelek

09.09.2022 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielka Brytania to europejski kraj, ale z naszej perspektywy całkiem zadziwiający. Przekonajcie się sami, czym zaskoczą Was Brytyjczycy! Oto różnice między Polską a Wielką Brytanią.

#1 Kontakt w łazience? No chyba nie

W Anglii próżno szukać kontaktów w łazience, więc suszenie włosów może być problemem. W Anglii chyba mają jakieś przykre wypadki z tym związane, albowiem jest to standard związany z bezpieczeństwem. A Polacy mieszkający na wyspach i tak na przekór montują gniazdka w łazienkach. Do tego ktoś wpadł na pomysł, że zamiast klasycznego "pstryczka" przy włączniku światła w łazience jest... sznurek. Tak, także z powodów bezpieczeństwa.

Z tego też powodu pralki w większości tradycyjnych domów stoją w kuchni!

#2 Wielka Brytania - podwójne krany w umywalce

Facebok/VVStrygg
Facebok/VVStrygg

W Polsce mamy standardowo jeden kran na umywalkę, jednak Brytyjczycy bawią się na bogato - mają aż dwa! Czy kryje się za tym jakaś legenda, puenta czy konkluzja? Cóż... sami mieszkańcy wysp nie mają na ten temat odpowiedzi. Źródła historyczne rzekomo dowodzą, że montowano je, aby oddzielić "lepszą" wodę od tej "gorszej". W ciepłej wodzie miały być zarazki, które pochodziły od szczurów. W przypadku zarazy ludzie byliby zmuszeni korzystać tylko z zimnej wody.

#3 Dywan nie tam gdzie trzeba

Twitter/vodka_queent
Twitter/vodka_queent

W Polsce gdzie znajdziemy dywan bądź wykładzinę? Przedpokój, pokój dziecięcy, salon. Brytyjczycy wpadli na pomysł, że takie pokrycie nada się idealnie do... łazienki. Od lat większość nowoczesnych angielskich mieszkań posiada już płytki w pomieszczeniu z dużą wilgotnością, jednak wciąż znajdziemy "historyczne" mieszkania z tzw. carpetem czyli wykładziną dywanową po angielsku.

Większość osób po nabyciu/wynajęciu takiego mieszkania błyskawicznie kładzie płytki bądź chociaż panele. Lepiej nie wiedzieć, co żyje w takiej wykładzinie... zwłaszcza, gdy służy od wielu lat.

#4 Różnice między Polską a Wielką Brytanią

Wikipedia
Wikipedia

Co prawda listy należą już do rzadkości (chyba, że pisemne informacje z urzędów), ale gdzieś tam jeszcze funkcjonują. W Polsce mamy skrzynki na listy, ale Brytyjczycy mają dziury w drzwiach, które zapewne znacie z amerykańskich filmów. To o tyle wygodne rozwiązanie, że co rano możecie ujrzeć świeżą pocztę na Waszej wycieraczce. Gorzej jeśli Wasz pies także jest miłośnikiem czytania, tylko używa do tego swoich szczęk...

#5 Brak klamek w drzwiach

Twitter/ScottLockyork
Twitter/ScottLockyork

Wiele osób się zastanawia, czemu Brytyjczycy wpadli na tak irytujący pomysł. Większość angielskich drzwi posiada klamki od strony wewnętrznej, ale zwykle brakuje ich od zewnętrznej, zwłaszcza, gdy mówimy o drzwiach na ogród. Ilość sytuacji, w której ktoś zatrzasnął się na terenie własnego zielonego terenu, idą już chyba w dziesiątki tysięcy. I weź tu później się tłumacz policji, gdy musisz włamywać się do własnego mieszkania.

#6 Wsiadanie do autobusu tylko przednimi drzwiami

Komunikacja miejska występuje także w Anglii, jednakże tam wsiądziemy tylko przednimi drzwiami. Jednakże możesz opuścić autobus wszelkimi dostępnymi drzwiami. 

Przystanki są ustawione tyłem do jezdni, przez co ścianka przystanku chroni przed zachlapaniem osoby oczekujące na autobus.

#7 Wyjątkowe plaże

Twitter/pubrooms
Twitter/pubrooms

Wielka Brytania jest krajem położonym na wyspach, jednak nie szukajcie tutaj piaszczystych i ciepłych plaż... Na brytyjskich plażach znajdziemy sporo ostrych kamieni, pogoda bywa nieprzewidywalna, ale mimo to ludzie tam chodzą! No i zwykle kończy się to pojedynkiem z atakiem mew, albowiem ptactwo jest wyjątkowo natarczywe jeśli chodzi o przekąski.

#8 Wszechobecny grzyb i niski standard niektórych mieszkań

Lubimy czasem narzekać w trakcie wynajmu mieszkania w dużym mieście. A to meble nie takie, a to standard jak z PRL-u... jednakże w porównaniu z Anglią to prawdziwie królewskie domostwa!

Jednym z częstych widoków na wyspach jest wszechobecny grzyb, który potrafi zalokować się nie tylko w łazience, ale także w kuchni czy samej sypialni. Jest on częstym lokatorem w mieszkaniach pracowniczych, gdzie rotacja osób jest duża.

#9 Ponarzekajmy jeszcze na mieszkania!

Okna w brytyjskich domach otwierają się na zewnątrz, a nie do środka. Jest to spowodowane deszczową pogodą panującą zwykle na wyspach i silnymi wiatrami Dzięki takiej konfiguracji mniej deszczu wpadnie do domu.

Jednakże jest to niemiłosiernie uciążliwe, gdy chcesz umyć okna. Zwykle rury kanalizacyjne są budowane na zewnątrz domu i "pięknie" niszczą design naszego domostwa. Jednakże w przypadku awarii łatwo do nich dotrzeć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także