PoradyLajfhakiBadacze dowodzą, że psy rozumieją więcej, niż nam się wydaje

Badacze dowodzą, że psy rozumieją więcej, niż nam się wydaje

co rozumie pies, fot. Freepik
co rozumie pies, fot. Freepik
23.07.2023 12:32

"Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem". Chyba każdemu właścicielowi czworonoga przyświeca to hasło, ponieważ porozumiewamy się ze swoim zwierzakiem na różnych poziomach. Sprawdź, co rozumie pies.

Od wielu lat psy uznane są za najwierniejszych przyjaciół człowieka, którzy towarzyszą nam w każdej chwili życia. Jednak nadal wiemy o ich psychice niewiele, jednak najnowsze badania są zaskakujące. Okazuje się, że milusińscy wiedzą o wiele więcej, niż nam się wydaje.

Co rozumie pies?

Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu. Stwierdzili aktywność podczas obserwacji reakcji mózgu psów na bodźce wzrokowe. Zauważono, że zwierzęta te patrzą na człowieka z zupełnie innej perspektywy, niż sądziliśmy. Psy potrafią rozpoznawać nie tylko głos lub słowa, lecz także komunikaty niewerbalne. Ciekawostką jest fakt, że płat skroniowy w mózgu psa jest łudząco podobny do ludzkiego. Co oznacza, że czworonogi potrafią przetwarzać informacje, tak samo, jak pozostali przedstawiciele naczelnych. Więcej na ten temat możemy przeczytać w serwisie WP Kobieta.

"Badania wiedeńskich naukowców wykazały, że w płacie skroniowym psa znajduje się region, który odpowiada za rozpoznawanie ciał i mimiki twarzy. Co istotne, ta część płatu skroniowego u psa do złudzenia przypomina fragment płatu skroniowego u człowieka odpowiadającego za tę samą umiejętność. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, psy muszą najpierw rozpoznać sygnał zapachowy, żeby uruchomić tę część mózgu".
Adorable brown and white basenji dog smiling and giving a high five isolated on white
Adorable brown and white basenji dog smiling and giving a high five isolated on white

Czy psy rozumieją polecenia?

Czworonogi to prawdziwi obserwatorzy, którzy szybko uczą się oraz dostosowują do rytmu dnia właściciela. Potrafią odgadnąć, gdzie wychodzimy, jak również łatwo rozpoznają emocje, ton głosu i mimikę. Bez trudu przychodzi im też odczytanie mowy ciała, ruchów, a nawet napięcia mięśni lub tempa oddechu. Dlatego można ze śmiałością stwierdzić, że psy czytają z ludzi niczym z otwartej księgi. Na dodatek rozumieją nasze słowa, w postaci m.in. komend podczas szkolenia. Za dobrze wykonane polecenie warto nagrodzić swojego pupila jego ulubionym smaczkiem. To bardzo ważny gest.

A selective focus shot of an adorable golden retriever outdoors
A selective focus shot of an adorable golden retriever outdoors
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także