PoradyLajfhakiBanany z własnej uprawy? Cudów nie ma, ale bujnymi liśćmi odmienisz najnudniejszy ogród

Banany z własnej uprawy? Cudów nie ma, ale bujnymi liśćmi odmienisz najnudniejszy ogród

Własna hodowla tej rośliny może się wydawać nietypowym pomysłem w naszym klimacie. Co prawda, owoców z tego nie będzie, ale liście tej rośliny z pewnością dodadzą egzotycznego charakteru każdemu ogrodowi. Sprawdź, jak uprawiać bananowca.

Jak uprawiać bananowca? fot. Youtube/PlantFanatics
Jak uprawiać bananowca? fot. Youtube/PlantFanatics

08.06.2023 10:55

Bananowce są uprawiane od wielu tysięcy lat. Największą popularnością cieszy się banan zwyczajny, czyli Musa × paradisiaca, a roślina ta pochodzi z Archipelagu Malajskiego. Uprawa bananów rozpowszechniła się tam, gdzie występuje gorący i wilgotny klimat. Hodowla bananowca jest możliwa także w Polsce, ale z pewnością nigdy nie zaowocuje ze względu na ograniczające go warunki atmosferyczne. Mimo to może stanowić egzotyczną ozdobę.

Jak uprawiać bananowca w ogrodzie?

  • Sadzenie rośliny powinno przeprowadzać się z sadzonek, które po zakupie należy przesadzić do większych doniczek. Najlepiej robić to wiosną, ponieważ do lata temperatura osiągnie 21-25 stopni Celsjusza w dzień i nie spadnie poniżej 19 stopni w nocy. Takie warunki będą sprzyjały rozwojowi bananowca, który nie wymaga przycinania i świetnie poradzi sobie zarówno w domu, jak i latem na zewnątrz. Jednak przed przeniesieniem go do ogrodu warto zahartować roślinę, wystawiając ją na parę godzin, aby przystosowała się do warunków atmosferycznych. Natomiast wczesną jesienią należy schować bananowca do domu, ponieważ wtedy przygotuje się do zimowej hibernacji.
  • Podlewanie powinno być regularne, ponieważ roślina nie lubi zbyt suchego lub mokrego podłoża. Warto podczas całego okresu wzrostu bananowca dbać o stałą wilgotność gleby, podlewając go do 4 razy w tygodniu. Można też latem zraszać wodą liście rośliny, co pomoże jej w szybkim rozwoju.
  • Nawożenie jest równie istotne i należy je przeprowadzać raz na dwa tygodnie, odżywką przeznaczoną do roślin zielonych. Można też przygotować nawóz samodzielnie tak, aby posiadał dużą ilość potasu.
  • Rozmnażanie powinno odbywać się przez podział kłączy, które należy odciąć, kiedy osiągną około 90 cm wysokości. Wystarczy wysuszyć pęd przez 24 godziny na świeżym powietrzu, a następnie zasadzić w doniczce z ziemią.
Obraz

Korzyści z posiadania bananowca

Bananowce mają walory ozdobne i kilka sztuk potrafi stworzyć efekt dżungli w domu lub ogrodzie. Bardzo dobrze sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach, jak np. ogrody zimowe lub oranżerie, ponieważ lubią dużą ilość światła. Można także stworzyć razem z m.in. monsterami lub fikusamiefektowną kompozycję, która wywoła ogromne wrażenie na gościach. Warto dodać, że rozłożyste liście bananowca mogą posłużyć za naturalny parawan oddzielający strefy w pomieszczeniu.

Obraz