×

Jeśli Twoja monstera ma żółte liście, to szybko możesz temu zaradzić

W ostatnich latach wielu z nas zakupiło do swoich mieszkań ten rozrosły i bardzo ozdobny kwiat. Monstera stała się swego rodzaju trendem – każdy, kto chciał być „na czasie”, ustawiał ją w widocznym miejscu i chwalił się zdjęciami w sieci. Często jednak jej „opiekunami” stawali się ludzie niezbyt zaangażowani w uprawę roślin, wskutek czego jej liście zaczynały żółknąć. Skąd o tym wiadomo? Cóż – wyszukiwarka internetowa zapłonęła od frazy: „Dlaczego moja monstera ma żółte liście?”

Choć uprawa tego kwiatu jest dosyć łatwa, wystarczy drobne zaniedbanie, a monstera od razu da znać, że coś jej nie pasuje…

Dlaczego monstera ma żółte liście
Dlaczego monstera ma żółte liście? Fot. Freepik.com

 

Dlaczego liście monstery żółkną?

Powodów może być kilka:

  • nie dostarczasz jej odpowiedniej ilości wody – albo za mało, albo za dużo;
  • narażasz ją na częste zmiany temperatury – może stoi blisko okna, gdzie szkodzi jej przeciąg;
  • ma ograniczony dostęp do promieni słonecznych – być może ustawiłeś ją w kącie pokoju, gdzie nie dociera do niej naturalne światło (to szczególnie ważne w okresie zimowym);
  • została zaatakowana przez szkodniki.

Sam najlepiej wiesz, który powód dotyczy Twojej monstery. Sprawdź więc, jak rozwiązać ten problem.

Monstera ma żółte liście
Dlaczego monstera ma żółte liście? Fot. Freepik.com

 

Jak dbać o monsterę?

Monstera uwielbia równowagę, dlaczego?

  • To kwiat, który nie lubi ani zbyt suchego, ani zbyt mokrego podłoża. Nie można też narażać jej na to, aby przez dłuższy czas nie była wcale podlewana, a później zbyt obficie. Należy dostarczyć jej wody wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi zaczyna być sucha.
Dlaczego monstera ma żółte liście? Fot. Freepik.com

 

  • Monstera nie czuje się dobrze ani w zbyt zacienionym miejscu, ani w zbyt nasłonecznionym. Może przez to uschnąć lub zostać poparzona – dosłownie. Ustaw ją tam, gdzie będzie miała dostęp do promieni słonecznych, ale nie nazbyt bezpośredni.
Jak pielęgnować monsterę, by nie zżółkły jej liście? Fot. Freepik.com

 

  • Jeśli przegrzewasz pomieszczenie, a później je wietrzysz – monstera od razu odwdzięczy się żółtymi liśćmi. To samo stanie się, kiedy narazisz ją na (chociażby chwilowe) przebywanie w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza. Możesz wywołać tym u niej stres temperaturowy, który prowadzi najpierw do żółknięcia liści, a później do usychania rośliny. Chroń ją więc przed oknami, wentylacją i kaloryferami w bliskim otoczeniu.
Jak pielęgnować monsterę, by nie zżółkły jej liście? Fot. Freepik.com

 

A co, jeśli zaatakują ją szkodniki?

Jeśli dobrze dbasz o swoją monsterę i często jej doglądasz, to na pewno Twojej uwadze nie umknie charakterystyczna pajęczynka pod jej liśćmi. To znak, że rozpanoszyły się tam przędziorki lub wełnowce. Szybko ją opanują szczególnie wtedy, jeśli została osłabiona przez wyżej wymienione warunki.

Jak się ich pozbyć? Przemywaj każdy listek ręcznikiem papierowym lub gąbką zamoczoną w roztworze wody i płynu do naczyń.

jak pielęgnować monsterę
Jak pielęgnować monsterę, by nie zżółkły jej liście? Fot. Freepik.com

 

Podlej tym monsterę po 24 godzinach, a odżyje jak nigdy wcześniej!

 

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia!

Może Cię zainteresować