Biały puch na jabłoni wygląda niewinnie? To groźny szkodnik
Jabłonie są statystycznie najczęściej sadzonymi drzewami w ogrodach. Nic dziwnego, ponieważ wiosną pięknie kwitną, a jesienią dostarczają masę owoców. Co jednak kiedy ich pnie są pokryte dziwną substancją? Sprawdź, jak bardzo niebezpieczny jest biały puch na jabłoni.
14.07.2023 09:11
Winowajcą takiego stanu rzeczy jest bawełnica korówka, czyli odmiana mszycy, która szczególnie upodobała sobie sady jabłoniowe. Bardzo łatwo odróżnić ją od innych szkodników ze względu na charakterystyczny biały kolor puchu na drzewie. Tak naprawdę jest to wydzielina, którą zostawia po sobie bawełnicy korówce. Dzięki puchowi przypominającej bawełnę zawdzięcza swoją nazwę.
Czym jest biały puch na korze jabłoni?
Szkodniki te zazwyczaj atakują jabłonie, grusze oraz pigwę, a ich największa aktywność przypada na sierpień oraz wrzesień. Jednak zdarza się, że przypuszczają inwazje na rośliny wcześniej. Dzieje się tak, ze względu na wiatr, który przenosi je od rośliny do rośliny. Dodatkowo wysokie temperatury, jak również wilgoć powietrza ułatwiają temu pasożytowi rozwój. Warto dodać, że bawełnica korówka zabiera drzewom to, co najlepsze, czyli wodę oraz substancje odżywcze. Żerując na roślinie, nakłuwa jej korę, powodując głębokie rany deformujące strukturę drewna. Dodatkowo potem pojawiają się grzyby oraz bakterie, które niszczą drzewo od środka.
Jak zwalczyć biały puch na jabłoni?
Na początek skorzystaj z domowych środków, które mogą w mgnieniu okna pozbyć się pasożyta. Wystarczy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo jabłoni, a problem zniknie sam. Należy wokół pnia zasadzić nasturcje oraz wrotycz pospolity, których zapach drażni mszyce. Dodatkowo z wrotyczu można przygotować ekologiczny i skuteczny oprysk na szkodniki. Na początek należy zebrać około 300 g ziela, a następnie zalać je 10 litrami zimnej wody. Tak połączone składniki trzeba zostawić na 24 godziny, a po upływie tego czasu przecedzić i rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2. Na koniec spryskaj drzewo tą mieszanką, a bawełnica korówka zniknie w mgnieniu oka.
Gnojówka na mszyce z pokrzywy
Kolejnym środkiem, który zmiecie mszyce z jabłoni, jest pokrzywa. Większość osób nadal błędnie uważa ją za chwast, a przecież jest źródłem wielu witamin i minerałów. Do przygotowania gnojówki z pokrzywy potrzeba 300 g pokrzywy zalanej 3 litrami wody oraz kilka kropel płynu do naczyń. Tak zmieszany preparat należy odstawić w zacienione miejsce na około 2 tygodnie, a dopiero potem odcedzić i przelać do butelki z atomizerem. Pozostałą gnojówką można podlewać rośliny ogrodowe.