PoradyTego drzewa nie sadź obok jabłoni, jeśli chcesz mieć obfite plony

Tego drzewa nie sadź obok jabłoni, jeśli chcesz mieć obfite plony

czego nie można sadzić obok jabłoni? fot. getty images
czego nie można sadzić obok jabłoni? fot. getty images
Manuel

10.04.2023 08:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosna to czas, kiedy w twoim ogrodzie może pojawić się wiele nowych krzewów i drzewek. Nie wszystkie dobrze znoszą swoje sąsiedztwo. Podpowiemy ci, czego nie można sadzić obok jabłoni.

Jeśli twoje jabłonie będą miały nieodpowiednie sąsiedztwo, to nie wydadzą równie dużej ilości owoców co we wcześniejszych latach. Same drzewa mogą też zostać zahamowane w rozwoju albo ich zdrowie może zostać osłabione. Dlatego warto podejść tu z głową i zdobyć podstawową wiedzę odnośnie do tego, kto się z kim nie lubi.

Dlaczego pewne drzewa nie lubią towarzystwa innych?

Powód jest zazwyczaj bardzo prosty - konkurują one z sobą o te same zasoby i często jakiś gatunek dużo skuteczniej pobiera pożywienie i składniki mineralne z gleby niż inny gatunek. Każda roślina wpływa też na swoje otoczenie i może sprawić, że jakichś związków chemicznych, albo owadów w jej pobliżu zwykle żyjących, będzie mniej, albo więcej. Zwykle ten sam gatunek drzew tworzy wokół siebie jednolite, sprzyjające rozwojowi środowisko i nie stanowi dla siebie konkurencji. A różne gatunki drzew owocowych mogą sobie albo sprzyjać, albo szkodzić.

Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images
Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images

Czego nie można sadzić obok jabłoni?

Wśród drzew, które z jabłoniami się bardzo nie lubią, przodują przede wszystkim wiśnie. I o ile w tym przypadku być może zbierzesz nawet całkiem dużo jabłek, to plony, jakie zbierzesz z drzewka wiśni, prawie na pewno będą bardzo marne. Są także warzywa i kwiaty, których towarzystwo jabłonie bardzo źle znoszą. Przodują wśród nich ziemniaki i róże. Na szczęście bardzo rzadko się zdarza, że ktoś chce je w swoim ogrodzie łączyć.

Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images
Czego nie można sadzić obok jabłoni, fot. getty images

Co sadzić obok jabłoni?

Co może niektórych ogrodników zaskoczyć, jabłonie bardzo lubią się natomiast ze śliwami. Jeśli jedne znajdą się w pobliżu drugich, to liczba owoców będzie taka sama, jakbyś w ogrodzie, czy sadzie miał tylko jeden z tych gatunków. A niektórzy twierdzą, że ilość zebranych owoców nawet ma szansę być wyższa. Ponadto jabłonie bardzo lubią się z fiołkami i szczypiorkiem. Warto także rozważyć posadzenie roślin, które uniwersalnie są uważane za takie, które chronią przed szkodnikami i wzmacniają inne rośliny. Należy do nich m.in.: pokrzywa, łubin, niska nasturcja, facelia i czosnek.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także