PoradyBiorę skórkę banana i smaruję liście roślin. To jeden z 3 niezawodnych patentów

Biorę skórkę banana i smaruję liście roślin. To jeden z 3 niezawodnych patentów

jak nabłyszczyć liście roślin, fot. Getty Images
jak nabłyszczyć liście roślin, fot. Getty Images
30.09.2023 09:06

Każdy posiadacz roślin doniczkowych chce, by jak najlepiej się prezentowały. Właśnie dlatego je podlewamy, nawozimy, a w razie potrzeby również przycinamy. Warto też nabłyszczać liście roślin, by lepiej wyglądały. Podpowiadamy, jak to zrobić domowymi sposobami.

Piękne, błyszczące liście roślin doniczkowych wyglądają naprawdę widowiskowo. Aby osiągnąć ten efekt, nie musisz wydawać pieniędzy na drogie, specjalistyczne preparaty ze sklepu ogrodniczego. Istnieją proste, domowe, a przede wszystkim naturalne sposoby, by nadać liściom twoich roślin piękny połysk. Wystarczy sięgnąć po jeden z trzech prostych środków.

Jakie rośliny można nabłyszczać?

Musisz pamiętać, że nabłyszczanie jest zabiegiem, który przyniesie spodziewane efekty tylko w przypadku niektórych roślin doniczkowych. Zabieg ten jest polecany dla gatunków takich jak: monstera, bananowiec, zamiokulkas, skrzydłokwiat, fikus, kalatea, pieniążek, sterlicja oraz stromanthe. Możesz spróbować również ze storczykiem, ale w jego przypadku trzeba postępować bardzo ostrożnie, by mu nie zaszkodzić.

Jak nabłyszczyć liście roślin takich jak monstery? Fot. Pexels
Jak nabłyszczyć liście roślin takich jak monstery? Fot. Pexels

Jakich roślin nie nabłyszczać?

Nie wszystkie rośliny dobrze zniosą nabłyszczanie. Niektórym gatunkom ten zabieg nie pomoże uzyskać pięknego wyglądu, a wręcz zaszkodzi. Nabłyszczania nie należy przeprowadzać na liściach roślin, które są pokryte włoskami lub kolcami. Zabieg nie powinien być więc wykonywany m.in. na kaktusach. Nie próbuj go również na sukulentach i marantach. Nie powinieneś próbować nadawać połysku także liściom, które z natury są matowe. Mają je m.in. paproć oraz palma areka.

Jak nabłyszczyć liście roślin? Fot. Freepik
Jak nabłyszczyć liście roślin? Fot. Freepik

Jak nabłyszczyć liście roślin?

Zanim zabierzesz się za nabłyszczanie, dokładnie oczyść liście z kurzu. Tylko wtedy zabieg będzie efektywny. Poza tym czyste liście zapewniają prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Kurz możesz zebrać wilgotną ściereczką. Następnie wybierz jeden z domowych środków nabłyszczających i przetrzyj nim liście. Twoje rośliny będą dzięki nim prezentować się równie pięknie jak po użyciu sklepowych specyfików.

  • Użyj wygazowanego piwa. Mocz w napoju wacik i przecieraj delikatnie roślinę.
  • Weź skórkę od banana i natrzyj liście jej wewnętrzną stroną. Ten zabieg nie tylko poprawi wygląd rośliny, ale też dodatkowo ją odżywi. Skórka od banana to popularny domowy nawóz.
  • Wykorzystaj olejek neem. Również on ma pewne dodatkowe właściwości. Smarując nim liście roślin, zapewnisz im ochronę przed szkodnikami takimi jak mszyce oraz przędziorki. Aby nabłyszczyć liście, połącz 10 kropli preparatu z 1 litrem wody i odrobiną płynu do mycia naczyń. Nakładaj mieszankę na liście za pomocą wacika.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także