Biorę tę kwaśną przyprawę i robię z niej nawóz do borówek. Zaczynają szybciej rosnąć

Biorę tę kwaśną przyprawę i robię z niej nawóz do borówek. Zaczynają szybciej rosnąć

nawóz do borówek, fot. freepik
nawóz do borówek, fot. freepik
04.06.2023 18:47

Zrób ten nawóz do borówek i zobacz, jak w łatwy sposób można przyspieszyć owocowanie tych roślin. One zaczną szybciej rosnąć.

Borówka amerykańska zwana jest też borówką wysoką. Ta roślina jest już coraz bardziej popularna w Polsce i wiele osób decyduje się na jej uprawę. Krzew należy do rodziny wrzosowatych. Oczywiście najsmaczniejsze są owoce, które pojawiają się na pędach od połowy lipca do września.

Jak zrobić nawóz do borówek?

Jeżeli uprawiasz borówki, to możesz je odżywiać kwaskiem cytrynowym. Może to wydawać się dziwne, gdyż on nie dostarczy krzaczkom składników odżywczych. Jednak ma inne pozytywne działanie. Przede wszystkim przyspiesza kwitnienie i mobilizuje rośliny do szybszego wzrostu. Co więcej, sprawi, że borówki wydadzą lepsze i obfitsze owoce. Kwasek cytrynowy ma też działanie grzybobójcze, więc ustrzeże Twoją uprawę przed atakiem groźnych chorób. A na dodatek zakwasi glebę, co borówki bardzo lubią. Do zrobienia nawozu z kwasku cytrynowego przygotuj:

  • 10 litrów wody,
  • 10 gramów kwasku cytrynowego lub 10 ml soku z cytryny.

Do wody dodaj kwasek lub sok. Całość dobrze wymieszaj. Ważne jest, aby kwasek rozpuścił się w wodzie. Tak przygotowanym nawozem możesz od razu podlewać swoje borówki. Pamiętaj, aby odżywką nie pomoczyć liści (może je uszkodzić). Aplikuj ją bezpośrednio na glebę.

nawóz do borówek, fot. freepik
nawóz do borówek, fot. freepik

Jakie warunki lubią borówki?

  • Borówki lubią kwaśną ziemię (pH od 3,8 do 4,8). Jeżeli jest inaczej, to roślina przestaje zawiązywać owoce, rosnąć i jest podatna na choroby. Pierwszym objawem niedostatecznego zakwaszenia ziemi jest to, że liście borówek przebarwiają się na czerwono.
  • Preferują słoneczne, ciepłe, a także osłonięte od wiatru stanowiska.
  • Co więcej, ziemia powinna być bogata w próchnicę. Borówki najlepiej rosną na działkach leśnych i pośród sosen.
  • Jeżeli gleba nie jest odpowiednio kwaśna, to koniecznie przygotuj ją przed nasadzeniem borówek. Ziemię możesz zakwasić torfem ogrodniczym, siarką, trocinami pochodzącymi z drzew iglastych czy właśnie cytryną.
  • Krzaczki należy sadzić wiosną lub jesienią. Oczywiście, jeżeli zrobisz to wiosną, to Twoje rośliny będą mniej narażone na przemarznięcia. Natomiast podczas jesiennego sadzenia, koniecznie zabezpiecz korzenie borówek przed przemarznięciem.
nawóz do borówek, fot. freepik
nawóz do borówek, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także