Błyskawicznie usuwam kamień z kranu. "Detergent" leży przecież w mojej kuchni
Czasami odwlekanie sprzątania pewnych powierzchni to nie najlepszy pomysł. Przykładem może być kran, który z każdym dniem zbiera coraz to nową warstwę osadu. Ten zaś z czasem staje się twardą skorupą. Pozbycie się takiego zanieczyszczenia to nie lada wyzwanie. Zastanawiasz się, jak usunąć kamień przy kranie? Najlepiej zrobić to przy użyciu domowych środków. Podpowiadamy, jak!
Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale środki czystości ze sklepów są pełne szkodliwej chemii, która może negatywnie wpływać na naszą skórę, oczy czy nawet samopoczucie. Wystarczy, że niedokładnie wypłuczesz spryskane wcześniej miejsce, a podczas kąpieli resztki detergentu mogą osiąść na twojej skórze. Może to wywołać reakcje alergiczne, których lepiej unikać.
Kuchenne produkty to najlepsze detergenty
Czyszczenie kranu zacznij od przygotowania wszystkich niezbędników: butelki z octem spirytusowym i kilku arkuszy ręcznika papierowego. Do tego pojemnik, do którego wlejesz ocet, pędzel kuchenny i gumowe rękawiczki, które ochronią twoje ręce przed podrażnieniami i nieprzyjemnym zapachem.
Jak sprawnie usunąć kamień przy kranie?
Do wcześniej przygotowanego pojemnika wlej ok. 150 ml octu. Następnie zanurz w nim pędzel kuchenny i posmaruj całą powierzchnię kranu. Ocet ma dostać się do wszelkich szczelin, by jak najlepiej odkamienić dane miejsce. Następny krok to złożenie ręcznika papierowego na kilka części i obfite nasączenie go octem, który wcześniej nalaliśmy do pojemnika. Ręcznik powinien wręcz ociekać płynem. Następnie obkładamy cały kran, by nasączona tkanina miała szansę dobrze przylegać do powierzchni pokrytej kamieniem. Jeśli zostało ci nieco octu w misce, możesz dodatkowo polać ręcznik papierowy, by nic się nie zmarnowało. Okład z octu pozostawiamy na 20-30 minut, a następnie ściągamy ręczniki i pocieramy powierzchnię szorstką stroną gąbki. Już w tym momencie będziesz widzieć pierwsze efekty. Na koniec zmyj wszystko wodą i przetrzyj suchą ścierką. Twoja bateria jeszcze nigdy nie była aż tak lśniąca!
Kamień nadal jest widoczny? Wykonaj wszystkie kroki jeszcze raz
Jeśli warstwa kamienia na naszej baterii jest zbyt gruba, jednorazowy zabieg z użyciem octu może być niewystarczający. W takich sytuacjach warto potrzymać okład nieco dłużej (ocet jest całkowicie bezpieczny dla kranu). Warto również nieco bardziej przyłożyć się do szorowania powierzchni. Możesz też wykonać cały zabieg dwukrotnie, wtedy kamień nie powinien stawiać oporów.